Dotaz 1785

Dotaz, 3. 7. 2018

Dobrý den,
již 10let žiji s diagnózou ulcerózní kolitídy. Z počátku nebylo úplně jasné zda jde o UC nebo CN (Crohnovu chorobu). ANCA negativní, ASCA IgG 13, IgA 9. Při endoskopii konstatováno, že vzorky mají stavbu zánětlivých polipů, ale neodporuje diagnóze aktivní UC. Po 10let byl vždy problém pouze s tlustým střevem. Začátek vždy od konečníku. -> příklon k UC.
Od počátku tohoto roku mám problémy s bolestí končetin a svalů. Teď jsem měl krevní testy kde ASCA IgG 24.IgA 22. ANCA negativní. Chci se zeptat, zda je možné abych měl celou dobu CN? A ta se jen projevovala v tlustém střevě. Protože všude čtu, že ASCA je indikátor CN. Už jsem z mé situace zoufalý. Po 6 měsících bolestí končetin jsem se dostal na revmatologii. Kde mi vzali krev a další kontrola za další 3 měsíce. Celých 10let s onemocněním nemám žádné vedlejší komplikace a teď najednou bolesti očí, končetin atd. V lednu jsem byl na pěnové sklerotizaci křečové žíly, tak mám strach, že jsem si tím akorát přihoršil. Vše se poté začalo kazit. Děkuji.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 3. 7. 2018

Dobrý den, určitě je možné, abyste měl CN, dokonce při pozitivitě ASCA protilátek je to pravděpodobné. U konzervativní léčby (prášky) rozeznání UC a CN kolitidy není vždy nezbytně nutné, pokud máte mimostřevní příznaky, je určitě potřeba sáhnout k intenzivní léčbě (kortikosteroidy, imunosupresiva, biol. léčba). Jednoznačné rozlišení mezi UC a CN je potřeba ve chvíli, kdy pacient postupuje chirurgický zákrok. S pozdravem.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.