#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dotaz 1766

Dotaz, 20. 4. 2018

Dobrý den.
Už několik let mě trápily střevní potíže. Zvláště při nevhodné stravě (pálivá, hodně tučného jídla) případně po požití většího množství alkoholu nebo nefiltrovaného piva. Tyto obtíže se projevovaly většinou průjmem a za den zase odezněly.

Nicméně před čtrnácti dny mě začalo výrazně bolet v levém boku, měl jsem lehké průjmy s příměsí krve. Byl jsem s tím u lékaře a zde mi byla pomocí RTG, krve a Sono diagnostikována kolitida. Dle lékaře na sonografii je střevo zasaženo zhruba do poloviny. Měl jsem také zvýšené CRP zhruba na 60. Byla mi tedy nasazena ATB Etnizol a Amoksiklav. Po týdenním přeléčení mi bylo řečeno, že mám udržovat dietní a klidovější režim + si pořídit probiotika a hlavně být více v klidu. Výrazná bolest břicha sice přestala. To místo je stále citlivější. Naopak začalo častější nucení na stolici s následnou poměrně úzkou stolicí a nedokonalé vyprazdňování. Také mě začaly výrazně trápit větry a nadýmání. Břicho také lehce pobolívá, ale bolesti už se nedají příliš lokalizovat a jejich místo se mění po celém břiše. Doktoři mi říkali, že potíže budou ještě chvíli přetrvávat. Nicméně v tuto chvíli nevím, jak dál. Je to vůbec kolitida? Není to něco vážnějšího nebo naopak méně vážného? Jaká konkrétně probiotika si mám pořídit? Co můžu jíst a co ne, když každý zdroj uvádí bezezbytkovou dietu poněkud odlišnou? Jak dlouho mám být ještě bez sportu? Není podivné nadměrné nadýmání a zúžená stolice, když předtím toto víceméně nebylo? Jsem prostě plný otázek a nevím, kde na ně hledat odpovědi, tak se obracím zde.

Předem děkuji za odpověď
Michal Trávníček

MUDr. Jaroslava Kovářová, 20. 4. 2018

Dobrý den, nejsem z toho dotazu úplně moudrá..pokud by se mělo jednat o kolitidu v rámci ulcerozní kolitidy, pak je jistě indikováno provedení koloskopie k určení přesnějšímu rozsahu onemocnění a hlavně nasazení léčby (nejspíše mesalazin perorálně či lokálně či obojí). Pokud by se jednalo o infekční kolitidu, tak by měla odeznít, nicméně zdá se mi méně pravděpodobná. Klidovější režim byste měl dodržovat v období relapsu onemocnění, ale dá se říci, že můžete dělat, nač se subjektivně cítíte a co zvládnete. Stejěn tak s dietou, žádná dieta zánět výrazněji neovlivní, jen může ovlivnit příznaky onemocnění, takže můžete opět jíst, co Vám dělá dobře. Nedobře většinou v době relapsu
dělá větší množství vlákniny (syrové ovoce, zelenina), luštěniny, mléčně výrobky.. Z probiotik si můžete koupit např. VSL3. Všechny tyto otázky by Vám měl zodpovědět ošetřující gastroenterolog. S pozdravem.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.