Dotaz 1743

Dotaz, 26. 1. 2018

Dobry den, prosim o radu. Pred 14 dny jsem byla na sonu na kontrolu jater. Nasli mi v tenkem streve klicky a napadne zesilenou stenou kolem 4-5mm v okoli cetne 5-6 LU. Byla jsem odeslana na kolonoskopii, kde mi zjistili Crohnovu chorobu. Jsem z toho hodne prekvapena, protoze jsem nemela zadne priznaky. Doktorka mi hned predepsala kortikoidy Budenofalk 3x denne + pentasa. Rada bych se zeptala jesti jsou ty kortikoidy opravdu nutne, kdyz nemam zadne akutni stadium a zjistilo se to jen nahodne? Slysela jsem, ze je jeste nejaka jina lecba, kdy pacient uziva 1 tabletu denne. Me vysledky koloskopie jsou:
Sliznice hladka, klidna, bez pritomnosti polypu ci inflamace. Bauh chlopen v norme, ale term. In. Ileum cc 10 cm prosakle, mnohocetne afty vz ad histo. Dale nelze urcit. Mohl byste mi prosim vas poradit jak vazne muj stav ted vypada a jestli je opravdu potreba uzivat ted kortikoidy? Za par dni odjizdim do Skotska, kde planuji byt minimalne rok. Tato prognoza mi hodne zkomplikovala cele stehovani a rada bych vedela co mohu ocekavat, kdyz se citim naprosto zdrava. Mockrat Vam dekuji za odpoved. S pozdravem Renata

MUDr. Jaroslava Kovářová, 26. 1. 2018

Dobrý den, tato situace, kdy pacient s CN nemá větší obtíže nebývá vzácná. U léků nezáleží na množství tablet, ale síle, je jedno, zda užíváte 3x3mg nebo 9 mg. Důvěřujte své oš. lékařce a domluvte se s ní i na dalším postupu s ohledem na odjezd do zahraničí. S pozdravem.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.