Dotaz 1726

Dotaz, 19. 11. 2017

Dobrý den, mám takový problém. Zhruba před 2ma lety jsem seděl na studeném schodišti, kde jsem prováděl rekonstrukci. Po cca 25 dnech se mi udělal absces u konečníku, který jsem si nechal na pohotovosti propíchnout. Nedostal jsem antibiotika nic, jen mi to zalepili. Měl jsem mít klid, ale do práce se chodit musí. Rána se pořád čistila, až mi bylo řečeno že se jedná o píštěl. Následovala operace, elastická ligatura, která se nám po druhém dotažení utrhla. Byl půl roku klid, žádné čištění rány, žádná bolest břicha, jedl jsem kde co. Následovala po roce další reoperace, od té doby je to dobré, jen po stolicí se rána čistí a konečník cca hodinu svědí až jakoby pálí. Do té doby jsem jedl vše a žádné problémy. Zhruba před 4 dny mi bylo řečeno že mám asi Crohna. Byl jsem na kolonoskopii, kde mi v tlustém střevě v celé délce našli pár jakoby aftů, přechod tenké - tlusté střevo pár aftů také. Bolesti ani průjmy nejsou, jen občas mi nějaké jídlo nesedne. Prý mám počítat na 90% s Crohnem. V rodině to nikdo nemá. Po operaci mi nikdy nedali antibiotika, možná na 2 dny.
Moje diagnóza je taková, že jsem asi nastydl na schodech, udělal se absces, nedostal jsem antibiotika, rána se čistila až se vytvořila píštěl, po té se zánět rozšířil do střeva. Co nastává u Crohna dříve ? Nejdříve bolesti břicha a průjmy a dalším příznakem je píštěl ? Nemohu se s tím nějak srovnat že bych měl Crohna. Je mi přeci jen teprve 28.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 19. 11. 2017

Dobrý den, Vaše úvahay nejsou správné. Nastydnutí zřejmě nehrálo žádnou roli, nebo bylo jen spouštěcím faktorem. Píštěle jsou častou komplikací Crohnovy nemoci, často se objevují jako první manifestace, postižení střeva jste měl nejspíš už tehdy, typické trávicí obtíže nemaji zdaleka všichni pacienti. Crohnova choroba se typicky a často objevuje kolem 20.roku, tak ani v tomto nejste vyjimkou. Je dobře, že oš.lékaře napadlo udělat koloskopii, víte správnou diagnozu a můžete být léčen. Držím Vám palce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.