Dotaz 164

Dotaz, 10. 11. 2008

Dobrý den, pane doktore, již asi třičtvrtě roku mám bolesti v pravém podbřišku (někdy se stupňují tak, že nemohu ležet na pravé straně) a asi půl roku mne trápí kašovité až průjmovité stolice..někdy 3x denně, jindy až 6x. Krev ve stolici nepozoruji. Mám bolesti břicha na různých částech, bolest v konečníku a zejména na pravé straně, jak jsem již uvedla. Již dvakráte jsem byla s bolestí na pravé straně na pohotovosti vzhledem k podezření na apendicitu, což lékaři nepotvrdili vzhledem k výsledkům krve. Na UZ pouze shledali bloudivou ledvinu uloženou v pravém podbřišku. Asi před 6 lety mi na základě kolonoskopie byl diagnostikován dráždivý tračník. Před 3 dny jsem absolvovala irrigoskopii, na základě které jsem získala tento nález:

Na konturách rektální ampuly jsou jemné spikulky, lumen jinak volné. Sigmoideum je výrazně elongováno a vytváří několik vzájemně se překrývajících kiček. Směrem orálním je v průběhu vyšetření proměnlivá šíře lumen a reliéf spestřenější. Na c.descendens je reliéf vyhlazenější a lumen má normální šíři. Transverzum je elongováno a esovitě ohnuto. Jeho kontura a haustrace jsou, stejně jako na ascendentním úseku, beze změn. Cékum je nížeji uloženo, má hladké stěny a appendix nezobrazen. ZÁVĚR: jen susp. projevy ulcerozní kolitidy na rektosigmoideu. Dolichocolon sigmoideum et transverzum. pelvická dystopie céka a z nepřímých známek chron. appeendicita.

Vzhledem k tomu, že se mi nedostalo žádného objasnění ani po vyšetření ani od odesílajícího obvodního lékaře a na gastroenterologii jdu až v prosinci, moc vás prosím o posouzení mého nálezu a případné doporučení nějakých doplňkových volně prodejných preparátů, které by mi pomohly zmírnit mé obtíže nž započne léčba nastavená až v prosinci na základě kolonoskopie. Můžete mi prosím blíže upřesnit také pojem "spikulky", které rentgenolog uvádí ve zprávě? Také by mne zajímala možnost biologické léčby v mém případě, pokud se potvrdí ulcerozní kolitida. Je mi 30 let a jsem rok po CS dvojčetného těhotenství.

Děkuji za čas strávený nad odpovědí.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 10. 11. 2008

Dobrý den. Léčba vašich obtíží se bude odvíjet od nálezu na koloskopii. Může potvrdit ulcerozní kolitidu nebo Crohnovu chorobu, může odhalit jinou příčinou obtíží. Nález na koloskopii může být i normální. Tzn., že rozvést zde všechny možné eventuality by znamenalo opsat polovinu lékařských knih o gastroenterologii a to nelze a nemělo by to žádný smysl. Stejně jako spekulovat o vhodnosti biologické léčby, která je vyhrazena pro nemocné s těžkým průběhem onemocnění, které možná vůbec nemáte....

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.