Dotaz 1576

Dotaz, 15. 9. 2016

Dobrý den, trpím Crohnovou chorobou cca 3 roky, po užívání pentasy je docela v klidu až do dnešní kontroly. Dr mi oznámil že mám vysokou hodnotu kalprotectinu prý nad 700, pořádně ani nevím co to znamená, ale nebyl z toho nadšený a půjdu na kontrolní kolonoskopii. Můj dotaz ale směřuje ke stravě, internet je zahlcen co jíst a nejíst, ale občas si protiřečí. Na některých stránkách je uvedeno že mléko mohu a na některých že ne a tak je to i s ostatními potravinami a já už to mám celé popletené. Nebo třeba se zeleninou, všude píšou že žádnou bych neměla jíst, ale neprojeví se to časem? přece vláknina je také důležitá, z čeho ji teda získám? Jsou zakázané i luštěniny, ořechy, různé semínka, no prostě vše co Miluji a to mě dost děsí, ale více mě vystrašila ta vysoká hodnota do toho jsem před pár dny byla na umělém oplodnění a mám obavy že se to projeví neúspěchem. Prosím poraďte
S pozdravem Jana

MUDr. Jaroslava Kovářová, 15. 9. 2016

Dobrý den vážená Jano, hezky jste popsala úskalí internetu...navíc v době, kdy se kadžý druhý stává výživovým poradcem a diety téměř náboženstvím..
"Dieta" u Crohnovy choroby je vhodná taková, že pacient má jíst vše, na co má chuť a co dobře snáší (samozřejmě s určitým ohledem na zásady zdravé stravy tak jako u kohokoliv jiného zdravého). Pokud mléko snášíte dobře, nemusíte se mu vyhýbat. Pokud snášíte dobře zeleninu, luštěniny, semínka atd, ani těm se nemusíte v rozumném množství vyhýbat. Stručně řečeno- dieta resp. strava nemůže výrazněji ovlivnit průběh Crohnovy choroby, může jen ovlivnit obtíže pacienta, proto je tedy možné individuálně se řídit svými pocity. Výjimku tvoří pacienti, kteří mají Crohnovu nemoc postihující tenké střevo stenózou (zúžením), čekají např. na endoskopickou dilataci či operaci a hrozí uzávěr střeva- tito pacienti musí držet bezezbytkovou dietu.
Co se týče kalprotektinu, hodnota je skutečně zvýšená, nicméně u pacientů s Crohnovou nemocí je málokdy dosaženo normy. Protože neznám Vaše jiné nálezy, průběh choroby atd., tak to nemohu podrobněji komentovat, předpokladám, ale že se jedná spíše o lehčí formu Crohnovy choroby- jste jen na Pentase. Pokud jste po pokusu o umělé oplodnění, podaří se Vám otěhotnět, pak bych s koloskopií počkala, pokud nemáte žádné obtíže. Každopádně držím palce, nestresujte se, dobrá nálada-půl zdraví :-)

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.