Dotaz 1469

Dotaz, 17. 9. 2015

Dobry den,

je mi 23 let a poslednich par mesicu (3-4) mam problem s nadymanim, plynatosti,.. obecne s travenim.

Muj problem pravdepodobne prameni ze stravovani, konkretne z nadmerneho mnozstvi bilkovin (jelikoz posiluji a snazim se nabrat). Docetl jsem se o dysmikrobii/dysbioze, coz by na me mohlo pasovat.

Obvodni lekar mi pred casem udelal testy na parazity (negativni) a kapky Hylak forte na chvili zabraly, ale muj problem zcela nevyresily. V soucastnosti se snazim jist hodne prebiotik i probiotik, ale zaroven by me zajimal Vas nazor, zda je na miste vyhledat odbornou pomoc, abych mel jistotu, ze to nemuze byt neco jineho.

Dale by me zajimalo, zda kazdodenni konzumace ovesnych vlocek (cca 80g na snidani) muze mit na toto vliv (resp. na "kompletni (vy)cisteni" strev, vcetne jak tech "dobrych", tak i hnilobnych bakterii).

Dekuji za odpoved.
Ondrej D.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 17. 9. 2015

Dobrý den,
nejsem si úplně jista, zda vím, nač se přesně ptáte.. Střevním zánětem nejspíše netrpíte. Pokud se týká (nadměrného) příjmu vlákniny a nadýmání- opravdu to spolu souvisí, vláknina je nevstřebatelný zbytek a může nadýmání výrazně zhoršovat. Setkávám se s tím v praxi denně, že někteří lidé v domnění zdravého životního stylu sní přes den velké množství syrové zeleniny, ovoce, luštěnin atd., a pak chodí k lékaři s nadýmáním... Pokud máte tedy vypozorován vliv stravy a obtíží, pak je to asi jasné. Probiotika jistě užívat můžete, tím nic nezkazíte. Žádná speciální kúra na očištění střeva od hnilobných bakterií není potřeba, zdravé střevo si s tím za předpokladu dobré životosprávy poradí samo.
S pozdravem.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.