Dotaz 1467

Dotaz, 2. 9. 2015

Dobrý den, na internetu jsem narazil na anglický článek, který se týká vědeckého výzkumu profesora Hermona-Taylora, který po 30 letech výzkumu došel k závěru, že je Crohnova choroba způsobena bakterií Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis. V článku jsou citována slova pana profesora, který říká, že půjde o revoluční objev. V současné době se vakcína testuje na dobytku. Chtěl bych se Vás, prosím, zeptat, jaký je Váš názor na tento objev? Může podle Vás jít skutečně o revoluci v léčbě nebo jde jen o "nafouklou bublinu"?

Odkaz na článek:
http://www.wimbledonguardian.co.uk/news/11585225.Revolutionary__cure__for_Crohn_s_disease_within_reach_says_professor_after_30_years_work/?ref=mr

Děkuji Vám za odpověď
S pozdravem
Petr Mašek

MUDr. Jaroslava Kovářová, 2. 9. 2015

Dobrý den pane Mašku,
děkuji za otázku. Pátrání po jednozančné etiologii (původci) střevního zánětu je i po mnoha letech stále neúspěšné. Myslím, že až toto jednou někdo objasní, dostane Nobelovu cenu.. V dnešní době se tedy "spokojujeme" s vysvětlením, že vliv na vznik IBD má genetika, vnější prostředí (tj. i případné infekční patogeny) a imunitní "nastavení" daného jedince. Co se týče mykobakterií, jsou zvažovány již mnoho let jako jeden z možných faktorů zevního prostředí. Jednozačný důkaz, který by toto defenitivně potvrdil, ale nemáme a spíše se zdá, že mykobakteria nejsou jediný důvod onemocnění IBD. Nicméně jistě bude zajímavé sledovat, co na tomto poli bude dále publikováno.
S pozdravem.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.