Dotaz 1457

Dotaz, 30. 6. 2015

Dobrý den, manžel už několik let trpí těžkým zánětem střev, jde o nespecifikovaný zánět, nejspíš kombinace ulcerozní kolitidy a CN. Každý rok se mu většinou zjara jeho stav výrazně zhorší, musel být i párkrát hospitalizovaný v nemocnici. V případě zhoršení je mu nasazen kromě Salofalku, který bere pořád také Prednison. Ten mu zánět sice spraví, ale má po něm docela vážné vedlejší účinky a to je vysoký tep a tlak, takže bere i dost léků na snížení a také velké odvápnění kostí s vysokým rizikem zlomeniny. Chtěla jsem se proto zeptat, zda není nějaký jiný lék na tyto akutní záněty, které nemají tak neblahé vedlejší účinky. Dále jsem se chtěla zeptat, od minulého roku manželovi nasadili i biologickou léčbu, nevíte, jaké má tato metoda výsledky? Nám tvrdili, že to ten zánět snad vyléčí zcela, ale letos na jaře i při této léčbě se mu to velmi zhoršilo, tak nevím... Je zde i varianta odstranění postiženého střeva chirurgicky, ale toho se manžel velmi obává, že by musel mít do konce života nějaké vývody apod. Jaké jsou v tomto případě prognózy? Děkuji za odpověď.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 30. 6. 2015

Dobrý den,
při neznalosti jakýchkoliv podrobností o nemoci Vašeho manžela (typ choroby-nejspíše indeterminovaná kolitida?, lokalizace postižení?, aktivita?, výsledky různých vyš. metod. atd.) mohu mluvit jen obecně.
Kortikosteroidy (prednison aj.) mají mnoho nežádoucích účinku, k dlouhodobé terapii nejsou vhodné, vyhnout se než. účinkům znamená vysadit tyto léky, (někdy to ale stav pacienta nedovoluje ..). Žádná léčba idiopatický strevní zánět natrvalo nevyléčí, tedy ani biologická terapie. Biologická terapie má jako každá jiná léčba u výhody i nežádoucí účinky. U jednoho pacienta může skvěle zabrat, u jiného jsou výsledky horší, u dalšího třeba musí být vysazena pro vedl. účinky. Chirugická léčba může pacientovi velmi zlepšit kvalitu života, pomoci vysadit léky s než. účinkem, ale je to vždy potřeba posoudit zkušeným gastroenterologem a chirurgem s přihlédnutím k individuálnímu průběhu onemocnění, který u manžela neznám, tudíž se k vhodnosti chir. terapie nemůžu vyjádřit, nemohu ani říci, zda by byl nutný vývod nebo ne. Z léčebných možností léčby se nabízí ještě imunosupresivní terapie, nevím, zda byla u manžela nasazena.
S pozdravem.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.