Dotaz 1383

Dotaz, 31. 7. 2014

Dobrý den,
jmenuji se Jakub Mochan a je mi 24 let. Strašně moc bych Vás chtěl poprosit o jednu radu. V červnu mi bylo na běžné kotrole zjištěno, že mám velmi vysoké jaterní testy. I přes magnetickou rezonanci a biopsii jater, kterou jsem prodělal letos v červnu, mi nebyla stanoveno 100% diagnoza. Doktoři se nakonec přiklonili k varinatě PSC ( Primární sklerotizujícíc cholanditida s autoimunitními rysy). Ovšem dočetl jsem se, že při této nemoci by se měla brát Ursodeoxycholová kyselina (URSOSAN), ovšem když jsem toto zmínil, bylo mi řečeno, že tento lék není zatím potřebný, že si přesnou diagnozou zatím uplně jistí nejsou. Bylo mi na měsíc nasazeno 20miligramu Prednosonu. Při kontrole 28.7 byly jaterní testy sice o něco lepší, ale stále vysoké. Proto byl nazezen i IMURAN. Jsem léčen v Hradci Králové, neříkám, že nemám důvěru ke zdejším doktorům, ale každý doktor mi prakticky řekl něco jiného. Jeden mi zcela zakázal veškerou fyzickou aktivitu a druhý zas říkal, že můžu normálně sportovat. Proto bych byl strašně vděčný i za Váš názor a co říkáte moji diagnoze, kterou příkládám do přílohy. Jinak se cítím dobře, žádné příznaky nemám. Jen co se týče psychiky, tak na tom moc dobře nejsem, jelikož si stále nedokážu představit, že jsem vážně nemocný, přestože se cítím výborně. Vím, že toho máte určitě hodně na práci a zabývat se někým, koho ani neznáte je pro Vás zybtečné, ale vážně moc prosím za Váš názor.
Moc Děkuji.

Diagnoza: http://puu.sh/azfvE/908c011de0.jpg

MUDr. Jaroslava Kovářová, 31. 7. 2014

Dobrý den Jakube,
zcela Vás chápu, že informace o závažném jaterním onemocnění Vás psychicky "rozhodila"..
Tato jaterní onemocnění s autoimunitními rysy mohou být skutečně nekdy zejména zpočátku obtížně diagnostikováma, protože některé jejich projevy se překrývají. Naštěstí to ale není až takový problém léčebný, protože se používá léčba prakticky totožná. V HK ve fak. nemocnici mají mnoho zkušeností, jste jistě v dobrých rukách.
Co se týče fyzické zátěže, hodně záleží na momentální aktivitě onemocnění. Pokud máte jtarní testy relativné dobré, můžete rekreačně sportovat. Pokud se ale onemocnění nachází v aktivní fázi (pro chronická onemocnění je typické, že se střídají fáze akutní a fáze, kdy je onemocnění tzv. v klidu), pak bych fyzickou zátěž omezila.
Držím Vám palce a přeji hodně sil.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.