Dotaz 134

Dotaz, 6. 10. 2008

Dobrý den pane doktore,
manžel má Crohnovu chorobu, bere Imuran 2x50 mg denně, nemoc cca 2 roky v remisi. Mám za sebou dva zamlklé potraty, příčina nezjištěna. Může Imuran geneticky poškozovat spermie ? Alternativní léčba Pentasou u manžela vyvolává zhoršení funkce ledvin. Jaké máte zkušenosti u svých pacientů, radíte Imuran vysadit, je nějaká další možná alternativa místo Imuranu k zajištění manžela.
Děkuji.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 6. 10. 2008

Dobrý den.
Před cca deseti lety platilo, že muž užívající Imuran by měl počít dítě nejméně 3 měsíce po jeho vysazení. Z důvodu obav o možné postižení jeho dětí vrozenou vývojovou vadou. Tento názor se nyní již v praxi dle nových doporučení neuplatňuje. Nicméně vzhledem k tomu, že jsou i jiné možnosti léčby Crohnovy choroby, tak bych se ve Vašem případě k jeho vysazení a nahrazení jiným lékem přimlouval.
Co se týče Pentasy, pokud má Váš manžel v jejím důsledku poškození ledvinných funkcí, tak by ji neměl dále užívat. Poškození ledvin může nastat u cca 1 z 500 pacientů léčených mesalazinem (účinná látka v Pentase, Asacolu, Salofalku atd.). Bohužel nelze dopředu zjistit u koho se to stane. Jediné, co lze dělat, je pravidelné sledování ledvinných funkcí v krvi a při známkách jejich poškození se doporučuje mesalazin vysadit a dále neužívat.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.