Dotaz 1335

Dotaz, 6. 2. 2014

J.T.- 6.2.2014
Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s prosbou o radu s onemocněním v mém případě.
Po dvou měsíčních obtížích byla 5/2007 kolonoskopií potvrzena ulcerozní kolitida – totální typ, těžká aktivita. V tomto období od 5/2007 do 5/2008 byli podávány kombinace běžné medikamentozní léčby, Imuran, Prednsion,Entocort, Asacol, Loseprazol, Sorbifer duplex, Pentasa, Ortanol v různé době a kombinacích. Po další koloskopii s výsledkem: obraz tz.v,,giant polipozy, aktivní kilotida, zajména v sigmatu, místy hlenohnis“ a vzhledem k neuspokojivému průběhu nemoci a endosk. nálezu byla provedena subtotální kolektomie a ileo-rektální anastomóza v jedné době, operační diagnóza - hystologie resekátu = Colitis indeterminata (K52.8). Dva měsíce po kolektomii 7/2008 a dalších potížích výsledek rektoskopie = ,,zánětlivé změny těžkého stupně Mayo 3 v ponechaném, 12 cm pahýlu rekta – závěr: vysoce aktivní proktityda“. 8/2008 Započata biologická terapie Remicade.
V období 8/2008 až 4/2013 více, či méně uspokojivý stav nemoci dle rektoskopií = záněty Mayo 2 až Mayo 1, nepravidelné bolesti kloubů, krvácení u stolice, kožní projevy a zhoršující se výsledky imunologie, s průběžnou indikací Remicade po 8 až 6 týdnech, Salofalk apod. 5/2013 byla vyhodnocena pozitivita autoprotilátek – vs. iatrogenní lupus-like syndrom, susp. klinicky počínající SLE. Medikace = ponechán Remicade 5g/Kg po 6 týdnech, Caltrate, Vigantol, přidán Plaqenil 400mg/den a Methotrexate 25 mg/týden.Tato terapie trvá dodnes.
Vzhledem k dlouhodobě neustálenému stavu přichází k úvahám operace Ileální Pouch anální anastomóza ,( IPAA).1) Mám však obavy jak dalece negativně může působit fakt, že resekát předchozí operace IRA je vyhodnocen jeko indeterminovaná UC a provedením IPAA se rozvíří Cronova choroba naplno a ještě v nezasažené části traktu! 2) Dále , jaký může být další postup, kdy po první operační fázi IPAA se v době provedení dočasné stomie projeví zánět-Cron?
3) A za další, v mém případě kdy užívám biologickou léčbu více jak pět let a přes půl roku s Methotrexátem , jak takové tělo reaguje na tak závažnou operaci jako je IPAA ve smyslu obranyschopnosti, hojení, rakovinné bujení a tak podobně? Prosím Vás o odpovědi na tyto tři otázky, které mi rozhodně pomohou v rozhodování jak dále. Předem Vám velice děkuji. Jan T.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 6. 2. 2014

Vážený Jane,
z podrobného popisu Vašeho případu jsou jasné dvě věci: za prvé jde ve Vašem případě bohužel spíše o závažnější a těžší průběh idiopatického střevního zánet, za druhé vzhledem k popisované léčbě jste jistě ve velmi dobrých rukách některého z center biol. léčby. Tam byste také měl prodiskutovat Vaše otázky, protože Vás naprosto chápu, že další rozhodování není snadné. Odpovědi na Vaše kompetentní otázky ale nejsou úplně jednoduché ani jednoznačné, je k nim navíc potřeba znát detaily Vašeho aktuálního zdravotního stavu. Toto přesahuje rámec možností internetové poradny. .
Každopádně Vám držím palce, ať vše dobře dopadne.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.