Dotaz 1324

Dotaz, 1. 1. 2014

Dobrý den,
již dva roky, od prodělané mononukleozy, mám zažívací potíže různého charakteru, na gastroenterologii jsem byla vyšetřována na potravinové alergie, krevní testy, ultrazvuk, poté gastroskopie a kolonoskopie s podezřením na Crohnovu chorobu, popřípadě syndrom dráždivého tračníku. Krevní testy, potravinové alergie v pořádku. Kolonoskopie: vinutější colon do term.ilea, Bauhinská chlopeň jemná, ústí appendixu klidné, ve všech etážích normální typická sliznice, cévné kresba a haustrace přiměřené, normální nález na tl.střevě a termálním ileu. Nebyl odebrán vzorek na histologii. Je tedy možné definitivně diagnózu uzavřít na dráždivý tračník, chápu dobře, že pokud bylo střevo na pohled při kolonoskopii v pořádku, nebylo vůbec nutné odebrání vzorků? Popřípadě zda-li může extrémně vinuté střevo způsobovat potíže. Za Vaši odpověď Vám předem děkuji a přeji hezký den.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 1. 1. 2014

Dobrý den,
ano, chápete správně, že pokud byly krevní testy i endoskopie normální, tak je dg. Crohnovy choroby velmi nepravděpodobná. Z oblasti normální sliznice se při koloskopii histologické vzorky většinou neodebírají.
Pravděpodobně máte dráždivý tračník a "extrémně vinuté střevo" k tomuto může patřit, nicméně jedná se o nezávažný nález, průběh střeva je často subjektivním nálezem endoskopujícího.
Mějte se hezky.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.