Dotaz 1314

Dotaz, 21. 11. 2013

Dobrý den,
vím, že je těžké určit diagnózu takhle po internetu, ale pokusím se problém popsat co nejpřesněji.
Je mi 21 let a zhruba 2 roky trpím nepevnou stolicí, trhá se na velice malé částečky (1-2cm), pokud už je ovšem alespoň trochu pevná, tak velice úzká, stužkovitá. Cca jednou za 3dny mám stolici výše popsanou, která je ovšem ihned následovaná velice vodnatou stolicí (průjem, avšak na toaletu neběhám, vždy je to jen jednorázové vyprázdnění) a lehce mne přitom pálí konečník. Stolici mám buď bez zápachu nebo naopak s takovým ostrým zápachem (většinou právě při oné vodnaté stolici).
Po pročtení těchto stránek jsem si sám diagnostikoval problém jako dráždivý tračník, protože před každou stresovou událostí (firemní porada, dlouhé cestování autobusem) mám pravidelně průjem (i když obecně jsem naprosto klidný člověk a stres nikdy nepociťuji, má střeva nejspíše ano). Břicho mne nebolí, ve stolici krev nemám (avšak vždy je papír po utření mokrý, možná se jedná o hlen), na váze taky neubývám, na toaletu chodím 1-2 denně, v podstatě jde jen o strukturu stolice.
Žádám Vás tedy o radu, zda-li se opravdu jedná o dráždivý tračník, protože symptomy by tomu odpovídaly, nebo by se mohlo jednat o něco závažnějšího. Kolonoskopickému vyšetření bych se rád vyhnul, protože si myslím, že na tak invazivní zákrok jsem ještě mladý a o rakovinu tlustého střeva by se tedy jednat nemělo.
Předem děkuji za odpověď. Antonín

MUDr. Jaroslava Kovářová, 21. 11. 2013

Dobrý den Antoníne,
skutečně dle vašeho popisu se nejspíše jedná o dráždivý tračník. Pokud v blízkém příbuzenstvu nemáte nikoho se střevním zánětem či nádorem, nepovažuji provedení koloskopie za nutné. Mějte se.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.