Dotaz 131

Dotaz, 5. 10. 2008

Dobrý den pane doktore,
CN mám již 10 let a za tu dobu byly období klidu, ale taky vzplanutí. Zatím bez operace. Vím, že si za období vzplanutí v počátku nemoci můžu sama - díky nízkému věku a ignoraci nemoci (nebrání prášků poctivě).
Před rokem jsem nastoupila po VŠ do práce v oblasti marketingu (přesčasy, nepravidelná strava). Po půl roce se objevily problémy - léčba kortikoidy a přechod na léčbu Imuranem - po půl roce léčby jsem se vrátila do práce. Po dalším půl roce jsem chtěla odjet do zahraničí, ale lékař mi cestu nedoporučil - na základě výsledků. Léčba léky přestala učinkovat a byla mi indikována biologická léčba (píštěl a stagnace léčby). Ze začátku se zdálo, že mi léčba pomáhá (příznaky - pocity únavy, častá stolice, časté bolesti břicha - se zmírnily i CRP). Avšak po 3. infuzi, kdy mi byla provedena magnetická rezonance (kvůli píštěle) mě výsledky trošku znepokojily. Jednoznačně se nedalo potvrdit zacelení píštěle (možná komunikace mezi střevy a pravým vaječníkem), navíc byla zjištěna stenóza v rozsahu 16 cm (prý mohla být i před započetím biologické léčby). Objevily se píchavé bolesti v hypogastriu s únavou. Pravděpodobně absces, který mám vedle poševního vchodu souvisí taky s nemocí (již cca 3 roky), kdy si dodnes gynekolog tento absces s nemocí nespojoval. A mám také fistulující výčnělky v oblasti konečníku (bez sekrece).
Tento stav je po půlročním klidu. Obvodní doktorka mě upozorňuje na řešení situace (aspoň částečným invalidním důchodem). Je mi 28 let, chtěla bych se vrátit zpátky do pracovního procesu, ale není jednoduché najít typ práce, aby byla dostatečně klidná a zároveň aby byla zajímavá.
Prosím o radu, jak postupovat s nemocí? Imuran by mi měl být po půl roce biologické léčby vyřazen, ale zatím si to nedovedu představit... Je nutný další krok? Operace?
A jak si poradit s výběrem práce?
Myslíte si, že dokáže pomoct v nemoci návštěvy dietní sestry s podrobným průzkumem nevhodných jídel nebo účinek je stejný jako při samodiagnostice těchto jídel?
Děkuji Vám za odpověď.
SImona

MUDr. Jaroslava Kovářová, 5. 10. 2008

Dobrý den, Simono. Z údajů, které píšete, si myslím, že je čas na operační řešení stenozy. Předpokládám, že je na konci tenkého střeva. Pokud máte v malé pánvi absces, tak je to absolutní kontraindikace dalšího podávání biologické léčby! V případě, že selhaly pokusy o ovlivnění nemoci všemi léky, které uvádíte, tak se chirurgické řešení nabízí. Velmi často se po něm nemoc dostane do období klidu, které může přetrvávat řadu let, někdy i bez nutnosti užívat jakékoliv léky. Nicméně bez znalosti Vaší lékařské domuentace se mohu jen dohadovat, jestli je toto u Vás opravdu správný postup. Pokud budete chtít další léčebný postup zkonzultovat u nás v Praze, tak se můžete objednat do poradny na tel. 234770260.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.