Dotaz 1269

Dotaz, 22. 4. 2013

Dobrý den,asi před měsícem jsem si způsobil pracovní úraz (přeríznutí šlach na levé ruce),byl jsem hned operován v nemocnici u Sv. Anny v Brně a po léčbě Dalacinem jsem dostal průjmy,které přešli až v krvavé průjmy několikrát za den.Navštívíl jsem lékaře a ten mě poslal na kolonoskopii a byla mi diagnostikována ulcerózní kolitida,lékař mi ihned nasadil Entizol 3x 2tbl /den,Ciplox 2x 2tblt/den,Prednison (ráno 2tbl a ve 12 h 1 tbl) a salofalk klyzmata...do doby této diagnózy jsem sice měl průjmy,ale chut k jidlu byla zachována a po této léčbě tolika preparáty jsem už po týdnu nebyl schopen nic pozřít a vše vyzvracel,proto jsem byl hospitalizován v nemocnici,kde mi entizol vysadili a první 3 dny jsem dostával nitrožilně hydrokortizon a antbiotika..po dvou dnech se situace o mnoho zlepsila a uz jsem dostal i chut k jídlu a po propuštění domů už jsem normálně jedl ,dokonce i více než předtím (doma užívám v 8 h ráno 1tbl prednisonu a 1 tbl ciploxu,ve 12 dalsi tabletu prednisonu a v 8 vecer 1 tbl ciploxu,mezi touto aplikaci beru Lacidofil 3x denne)..ale asi po týdnu ,kdy jsem doslova jedl doslova co jsem uvidel (samozrejme krome vecí zakázaných pri UK) se situace zhoršila ,že se mi vratilo nechutenství a nevolnost a hlavně takové stavy ,něco jako mdloby nebo nevím jak to presně vyjádřit,pomáhá jít jen se projít na vzduch nebo se omýt studenou vodou,nemodlo by to nejak souviset s lecbou prednisonem a kolísáním glukozy v krvi? nebo prosím o radu ,co dělat v techto stavech,protoze moje osetrujici lekarka si zrejme mysli,ze si to celé vymýšlím,,jen by mě zajímal názor jiného odborníka predepsaná leciva a co byjste mi doporucila..dekuji Tomas

MUDr. Jaroslava Kovářová, 22. 4. 2013

Dobrý den Tomáši,
nevím, jestli se ve Vašem případě jedná opravdu o ulcerozní kolitidu, dle popisu se mi spíše zdá, že by se mohlo jednat o tzv.pseudomembranozní kolitidu, která je způsobena clostridiovou infekcí a je častým důsledkem léčby Dalacinu. V tomto případě by byla správná léčba antibiotiky.
Pokud máte opravdu ulcerozní kolitidu, může být samozřejmě léčba kortikosteroidy na místě. Bohužel z údajů "1 tbl Prednisonu" nepoznám, jakou dávku berete, protože tablet Prednisonu je vícero gramáží. Obecně ale kortikosteroidy mají nežádoucí účinky a obtíže, jež popisujete, by k nim mohly patřit.
Nebojte se tedy znovu pozeptat ošetřující lékařky na svůj stav, resp. zda je diagnoza UC jistá a jaké jsou léčebné možnosti mimo systémových kortikosteroidů. Pokud nepochodíte, najděte si jiného gastroenterologa.
Každopádně držím palce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.