Dotaz 1262

Dotaz, 26. 3. 2013

(reakce na Vaši odpověď ze dne 22.03.2013 - 16:49)

Dobrý den,

předem Vám velmi děkuji za Vaši odpověď.
Ve své zprávě od lékaře jsem vyčetla na řádku o ASCA protilátkách doslova toto: "ASCA IgG 38 / ref int. 0,0 - 9,9 /".
Pokud jde o ty jaterni testy, dívám se, že jsem se na začátku upsala v roce. Špatné jaterní výsledky mi byly naměřeny na podzim 2012, kdy jsem byla na preventivní prohlídce.
To mi byly naměřeny níže uvedené hodnoty. Poté jsem již navštěvovala a doteď navštěvuji infekční ambulanci. Při každém dalším odběru jsem již měla hodnoty nižší než ty prvotní, dokonce se hodnoty upravovaly velmi rychle.
Ze začátku mi byla předepisovaná jaterní protektiva, později již nic, pouze jsem se vyhýbala tučným a smaženým jídlům. Při posledním odběru (na konci únoru) již byly výsledky zcela v normě. Jak dlouho si myslíte, že by bylo optimální s graviditou počkat, pokud jsou již JT nyní v pořádku? Při těch vysokých hodnotách u testů mám také strach, abych játra neměla nějak natrvalo poškozená, ačkoli mám již samotné hodnoty v pořádku.
Lékaři jednoznačně nebyli schopni přijít na příčinu vysokých hodnot, ale pravděpodobně šlo podle nich o shodu několika okolností, neboť jsem v létě státnicovala, tudíž jsem pila hodne energetických nápojů a zároveň jsem měla problémy s kolenem, na které jsem brala několik týdnů několik prášků.
Jiné vysvětlení ani mě nenapadá, protože kromě tohoto náročnějšího období se snažím játra šetřit, proto je to pro mě osobně dosud poměrně velká záhada.
Chci se Vás zeptat, zda je kolonoskopie v něčem riziková, příp. zda přináší nějaká negativa např. kvůli tomu, že je to "zásah" do těla. Ráda bych věděla, jak na tom jsem a zda skutečně Crohnovu chorobu nemohu mít, z vyšetření mám však strach, a to i čistě subjektivní. Zřejmě to je poměrně náročné vyšetření, že?

Předem Vám děkuji i za tyto odpovědi a přeji Vám příjemný den.

S pozdravem

Jana

MUDr. Jaroslava Kovářová, 26. 3. 2013

Dobrý den Jano,
pokud byly JT vysoké jednorázově, pak se skutečně mohlo jednat o nějkou souhru okolností, protože JT jsou velmi ciltivým markerem, tzn. zvýší se i při některých běžných chorobách, po užití běžných léků atd. Byla jste nejspíše podrobně vyšetřena, pokud bylo vše v pořádku a JT jsou nyní v normě, nemusíte těhotenství odkládat. Trvalé poškození jater je krajně nepravděpodobné. Co se týče koloskopie, samozřejmě se nejedná o příjemné vyšetření, jak probíhá, se můžete podívat i na těchto stránkách (vyšetření s Petrem Urbanem), případně se informovat přímo u lékaře, kde se objednáte.
Přeji vše dobré.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.