Dotaz 1208

Dotaz, 28. 11. 2012

Dobrý den, již 3 roky se léčím s UC. Jeden celý rok jsem měla klid a dokonce i z testů krve a kolonoskopie mi řekli, že mi zánět vymizel. Asi před měsícem se mi bohužel problémy vrátily. Mám krev ve stolici a němám ani formovanou stolici. Někdy chodím na WC 2x denně jindy třeba 10x denně. Myslíte, že by to mohl být znova zánět? Je pravda, že předtím než se mi to vrátilo jsem začala až moc cvičit a od té doby to mám. Nyní ale už tak měsíc necvičím. Brala jsem Medrol ale ten mi už doktor v září vysadil. Dále beru 6x denně Salofalk. Brala jsem nyní i homeopatika a nyní beru i probiotika, které jsem si koupila v lékárně. U lékaře jsem zatím nebyla ale už nevím co mám dělat. Mám strach, že mi lékař zase nasadí Medrol a to já už nechci. Děkuji za radu.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 28. 11. 2012

Dobrý den Adinko.
I když úplně nerozumím údajům, kdy píšete o ročním klidu UC, zároveň ale udáváte vysazení Medrolu v září a současně měsíční obtíže...?
S největší pravděpodobností máte aktivní zánět v rámci UC, a to pravděpodobně doma homeopatiky ani probiotiky nevyřešíte... Medrolu či jiných kortikoidů se při krátkodobém(!) podávání několik týdnů či měsíců nemusíte obávat. Pokud dochází u pacienta k častějším relapsům UC či není možní kortikoidy kvůli aktivitě UC vysadit, je na místě léčba imunosupresivní. Poraďte se se svým oš. lékařem. Ale rozhodně bych se nespoléhala na to, že se problém sám vyřeší. Samozřejmě i u UC se to někdy může dočasně stát, ale stejně tak se může stát, že pacient tak dlouho čeká, až léčba musí být mnohem razantnější a komplikovanější než by byla, kdyby přišel včas..
Držím palce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.