Dotaz 1190

Dotaz, 25. 10. 2012

Dobrý den paní doktorka,
chtěla jsem se zeptat. Moji dceři je 10. let a v loňském roce ji zjistili Cronovu chorobu, celý rok měla problémy a záněty se vracely. Nyní pan doktor rozhodl, že ji dají biologickou léčbu. Nyní se dcerka cítí velmi dobře. Ale mám velký strach, až léčba skončí, aby se záněty zase nevrátily. Mohla byste mi prosím poradit nějaký jídelníček. Potřebuji aby přibrala ve svém věku váží 24 kg. A nebo na koho bych se mohla obrátit. Děkuji moc za radu
Simona

MUDr. Jaroslava Kovářová, 25. 10. 2012

Dobrý den Simono,
u dětí je samozřejmě dostatečná výživa při zánětlivých onemocněních střev extrémně důležitá, protože by mohlo dojít k nedostatečnému růstu, který již v dospělosti není ovlivnitelný. Proto je vždy nutné děti léčit komplexně v některém pediatricko-gastroenterologickém centru, kde s tímto mají zkušenosti (v Praze např. FN Motol), kde řeší i výživu dítěte. Pokud to ve Vašem případě tak není, je nutné, aby Vám poradil ošetřující gastroenterolog. 24kg na 10 leté dítě (i když nevím, kolik měří) je velmi málo.
Co se týče biologické léčby-to je samozřejmě velký problém- kdy léčbu ukončit a jaké je riziko relapsu, je nutné to posoudit u každého pacienta individuálně.
Držím dcerce palce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.