Dotaz 1163

Dotaz, 2. 8. 2012

Dobrý den paní doktorko,
asi před půl rokem u mě byla diagnostikována ulcerozní kolitida. Dle kolonoskopie mám postiženo okrskovými nálezy zánětem caecum, ascendens, transverzum a ampuli recta. Beru pentasu, asacol, loseprazol atd. Jak závažný je tento nález? Dále se chci zeptat, zda můžou stále opakující se prasklé cysty a gynekologické problémy na pravém vaječníku s volnou tekutinou v malé pánvi souviset se střevním nálezem.? Ještě se chci zeptat jestli je pro mě vhodné zaměstnání práce pečovatelky v Domově důchodců. Mám nepřetržitý pracovní provoz a velmi těžce fyzicky pracuji. Nápní mé práce je i zvedání a přesouvání klientů z postele na vozík atd. Většinou chodím velmi unavená z práce a mívám teploty z únavy, je to takový bludný kruh. Jaký je Váš názor, je to vhodné zaměstnání nebo si tím spíše ubližuji? Děkuji za odpověď. Věra H.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 2. 8. 2012

Dobrý den Věro,
popisujete postižení ulcerozní kolitidou na velkém úseku střeva, takže se jedná spíše o větší rozsah, samozřejmě je důležitý i stupeň zánětu, který předpokládám je spíše mírný (vzhledem k lékům, které užívate). Co se týče gynek. obtíží, myslím, že se střevním zánětem spíše nesouvisí.
K poslednímu dotazu, tady je rozhodnutí především na Vás-pokud Vás práce neadekvátně vyčerpává, pak samozřejmě je ke zvážen, zda nezvolit jinou. Pocit únavy, vyčerpání, stresu může zhoršit průběh střevního zánětu, ale je to velmi individuální, někomu naopak zase nesvědčí pocit, že kvůli střevnímu zánětu má nejaká pracovní omezení.
Každopádně držím palce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.