Dotaz 1158

Dotaz, 17. 7. 2012

Dobrý den paní doktorko, mám UK cca4 roky. Protože u mě byla vyčerpána veškerá léčba, v lednu tohoto roku mi bylo odebráno tlusté střevo a udělána dočasná stomie. Bohužel se nedaří zbytek střeva zahojit tudíž možná bude muset být stomie na stálo. Ale k mému dotazu. Měla jsem nálevy s kortikoidama a za dva měsíce jsem přibrala cca 10kg. samozřejmě jsem měla i další vedlejší účinky jako oteklý obličej atd. Před 14ti dny jsme nalevy vysadili a začala jsem chodit na biologickou léčbu. Chci se zeptat, kdy se dostanou kortikoidy z těla ven? Kdy zmizí oteklý obličej a půjde váha zase dolů? Zatím mi přijde že váha ještě malinko stoupá a obličej ne a ne splasknout. A muj druhý dotaz. Začala jsem s Humirou a po první dávce ted po 4 injekcích se mi na bradě objevila vyrazka, která svědí a je suchá s šupinkami. Nemohla by jste mi doporučit něco čím to zmírnit? Moc děkuji za odpověď.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 17. 7. 2012

Dobrý den Jano,
nejprve k druhé části dotazu-biologická léčba může mít za následek vedlejší účinky na kůži, proto vyrážku rozhodně konzultujete v centru, kam na biol. léčbu docházíte.
Co se týče kortikoidů, vedlejší účinky mohou přetrvávat i po doužívání, záleží především na dávce a době, kdy jste kortioidy užívala. A zejména v případě nabraných kilogramů to samozřejmě může být "běh na delší trať" je znovu shodit. Taktéž se zkuste poradit u Vašeho gastroenterologa.
Držím palce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.