Dotaz 1154

Dotaz, 9. 7. 2012

Dobrý den paní doktorko,
můj dotaz je složitější a vím,že rozhodnutí bude záležet na mnoha faktorech,ale chtěl bych znát Váš názor za který předem děkuji.
crohn od roku 1994
1994 APPE,st.p. pravostranné hemikolektomii s IRA 1996, st.p. op. anální píštěle 2009, st.p. operační revizi pro ileosní stav s peritonitidou při perforaci kliček ilea s komplikovaným pooperačním průběhem s opakovanými revizemi , se založením ileostomie - 4/2011 , následně plastika stěny s uzávěrem laparostomie 5/2011 , st.p. pokus o obnovení kontinuity GIT se suturou sigmoidea a založením terminální sigmoideostomie 11/2011 - opět s komplikovaným pooperačním průběhem , v červnu 2012 obnovení kontinuity GIT - operace se zdařila a v současné době probíhá dohojení operační rány. Dle lékařů jsem byl několikrát v ohrožení života a dostával vysoké dávky kortikoidu atd, V současné době beru Medrol, Imuran, Helicit a po celkovém zhojení operační rány mám nastoupit na biologickou léčbu. Můj dotaz : jakou mám možnost početí zdravého dítěte aníž by bylo zatíženo vším co jsem bral,beru a budu brát zmiňovanou biologickou léčbu. Já mám 40 a přítelkyně 32let. Rád bych znal Váš názor i na můj budoucí předpokládaný zdravotní stav - jaký je předpoklad,že případné dítě stihnu vychovat než se přítel crohn zase ozve.Ještě jednou mnohokrát děkuji za Váš názor.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 9. 7. 2012

Dobrý den Karle,
průběh Crohnovy choroby je u Vás velmi komplikovaný, biologická léčba by Vám (alespoň dočasně) mohla pomoci. Dávate mi bohužel dotazy, na které může přesně odpovědět jen věštec.. Obecně: máte šanci počít zdravé dítě (i když jistá míra dědičnosti u Crohnovy choroby je známá), máte velké riziko recidivy choroby v budoucnu, pokud doufáte, že budete bez relapsu příštích 18 let, je to krajně nepravděpodobné. Já bych to ale nepovažovala za překážku.. (což berte jen jako můj osobní názor, Vy můžete mít jiný, rozhodující je domuva mezi Vámi a partnerkou a rozhovor s Vaším oš. lékařem)
Každopádně Vám držím palce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.