Dotaz 113

Dotaz, 24. 8. 2008

Dobrý den,
gastroenterolog před cca 15 lety u mne v oblasti rekta a sigmoidea diagnostikoval proktitidu. V dalších vyšetřeních ( koloskopie, irigografie ) nebyla proktokolitis prokázána nicméně stále si stěžuji na bolesti ( v levé straně podbříška) přicházející bez zevní příčiny ve vlnách - t.j. přijdou, stupňují se, bolest s různou intenzitou trvá různě dlouho ( i několik dnů) pálí kříže, i hýždě a pak z ničeho nic přejde. Prošla jsem všemi vyšetřeními ( gynekologie, urologie, neurologie, traumatologie, CT břišní aorty, sonografie břicha a nic se nezjistilo. Stolice je normální konzistence, se sklonem k zácpě, kterou předcházím dostatkem tekutin, vlákninou lněným semínkem, atp. Gastroenterolog zkusil Duspatalin - ale pálivé, kolikovité bolesti to nevyřešilo. Usoudil na psychosomatický problém - doporučil psychiartii. Jednal správně? - mohlo by jít o nervový problém vegetativních nervů sestupného tračníku- trauma střeva ?. Dodávám ještě, že před mnoha lety jsem utrpěla úraz páteře ( bederní - hernie disku ) a od této doby se střevní potíže vlečou ( tlakování do konečníku, krev ve stolici po odstranění malého haemeroidu ustala, ale před dvěma lety naskočily udávané " nervové bolesti" podbříška - může zde být nějaká souvislost ?
Děkuji za pomoc v dosud lékařsky neobjasněném zdravot. problému. Mám doporučení mimo jiné i na centrum chronické bolesti, protože si s tím lékaři nevědí rady..

MUDr. Jaroslava Kovářová, 24. 8. 2008

Dobrý den. Pálivý charakter obtíží je poměrně typický pro neuropatickou příčinu bolestí břicha. Tzn. buď pro postižení drobných nervových pletení ve stěně střeva nebo o chronické dráždění některého viscerálního nervu (tlakem vyhřezlé ploténky, zánětem atd.). Pokud tedy v rámci již podstoupených vyšetření byl vyloučen útlak nervů vyhřezlou ploténkou, tak nezbývá než Vaši chronickou bolest kontrolovat kombinací analgetik, tak jak to nejlépe dokáží právě v ambulanci bolesti.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.