Dotaz 1123

Dotaz, 11. 5. 2012

Dobrý den paní doktorko, předem přijměte prosím mou chválu na vaše stránky a odpovědi, myslím že jsou velmi cenné.
Mám dotaz ohledně "nejisté diagnozy" v mém případě. Před 4 lety jsem prodělal silné stresové období, po kterém mi začaly silné bolsti břicha a nadýmání, už od dětství mám chronickou zácpu, zřejmě po matce. Bolesti břicha mi trvaly asi 3 měsíce, pak jsem navštívil lékaře, který mi zjistil krvácení do stolice, odeslal mě na kolonoskopii, kde zjistili zánět v posledních asi 15 cm střeva a asi 10 cm na začátku tlustého střeva, vyšetření tenkého střeva na enteroklýze balo v pořádku. Dle lékaře nález připouští M Crohn, byl jsem začleněn do IBD poradny, kam chodím jednou ročně. Po kolonoskopii mi obtíže zmizely, jen občas (den do měsíce) mě pobolívá slabounce břicho, zácpu mám stále, nedržím žádnou dietu, jím všechno včetně ostrých kořeněných jídel, občas i tvrdý alkohol, prostě vše co by pacinet s Crohnovou chorobou neměl jíst. Už téměř 4 roky jsem bez problémů, krevní testy mám velice dobré, jen zvýšenou kyselinu močovou na kterou mi předepsali Milurit. Při poslední návštěvě IBD mě překvapila doktorka, že vlastně u mě není Crohnova choroba jistá, nebyla potvrzena. Na další kolonoskopii zatím prý není nutné chodit, chci se tedy zeptat, jestli je možné že ten zánět byl jen akutní, mohl vymizet? Dá se nějak vyloučit crohnova choroba u mě? Stále totiž nemám jistotu, jestli tu chorobu mám nebo ne a na IBD poradně mi na dotaz pouze řekli, že nebyla prokázána. Předem velice děkuji za odpověď.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 11. 5. 2012

Dobrý den Petře,
děkujeme za pochvalu, to nás vždy potěší :-)
Bohužel Vám nejsem schopná "rozlousknoout" Váš problém. Pokud jste měl nález zánětu na konci tenkého střeva a na začátku tlustého, je tato lokalizace pro CN opravud typická. Pokud jste ale zároveň (nejspíše při minimálně léčbě) několik let zcela v pořádku, tak je to pro průběh CN spíše naopak netypické. Já bych tedy na Vašem místě uvažovala takto: buď CN vůbec nemám a zánět byl způsoben tehdy nečím jiným, což je výborná zpráva. Anebo CN mám, ale doposud v té nejmírnější formě a bez příznaků. A to je jen o málo méně výborná zpráva :-)
Pokud byste nyní (v době bez obtíží) podstoupil znovu endoskopické vyšetření, rozluštění by Vám to v případě negativního nálezu taky nepřineslo, protože bychom mohli říct, že máte CN zcela v remisi. Proto bych se nyní do žádných vyšetření moc nehnala, užívala života a vyšetřit se nechala, až pokud by se obtíže vrátily.
Držím palce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.