Dotaz 11

Dotaz, 9. 5. 2008

Dobrý den, musí diagnózu IBD stanovit vždy gastroenterolog, nebo i jiný lékař (praktický, imunolog)? Může být občas komplikací IBD také alaktázie? Je diagnóza IBD dostatečným důvodem pro udělení změněné pracovní schopnosti? Děkuji za odpovědi.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 9. 5. 2008

Dobrý den,
diagnóza IBD se stanovuje až souhrnně na základě komplexu nálezů – anamnestických, laboratorních (z krve a ze stolice), endoskopických, rentgenologických a histologických. Stanovit ji samozřejmě může i lékař jiné specializace, nejspíše internista nebo např. chirurg při operaci z jiného důvodu.
Nicméně platí, že endoskopické vyšetření, které provádí gastroenterolog, je nejpodstatnější složkou vyšetřovacího programu. Stanovení diagnozy bez provedení endoskopie není postup lege artis.
Nedostatek laktázy může být nálezem jednak souběžným, s IBD nesouvisejícím, jednak komplikací dlouhodobě nebo extenzivně probíhající Crohnovy choroby, která postihuje velkou část tenkého střeva a tím i produkci tohoto enzymu v enterocytech.
Udělení pracovní schopnosti je závislé na rozsahu a aktivitě onemocnění a v neposlední řadě i na postoji pacienta. Je řada nemocných, kteří i s těžkým průběhem nemoci pracují na plný úvazek. Na druhé straně jsou samozřejmě i pacienti, kterým je i při relativně příznivějším průběhu těchto závažných a celoživotně probíhajících onemocnění oprávněně přiznán invalidní důchod.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.