Dotaz 1099

Dotaz, 12. 4. 2012

Dobrý den,

mému příteli je 21 let. Už snad od základní školy (9. třídy) ho trápí bolest břicha s krví ve stolici. Tenkrát jako dítě byl na vyšetření - kolonoskopii a na nic mu dětský lékař nepřišel. Nevím zda ho tento problém na několik let opustil, ale za dobu, co jsme spolu ( 2 roky) ho tyto obtíže opět trápí. Nejdříve to bylo přibližně jednou měsíčně, kdy ho přepadly ukrutné bolesti břicha provázené křečmi a krví ve stolici. Nemohl se pořádně vyprázdnit a měl zácpu. Za pár dní možná i dříve ho to opět upustilo a vrátilo se mu to další měsíc.

Bohužel v poslední době ho to trápí častěji. Občas se mu uleví po Smectě.
Je mladý a tvrdohlavý a k lékaři se bojí, a nechce už na kolonoskopii. Snažím se ho už k lékaři dokopat, ale bojím se, že opět nezjistí příčinu. Není to přeci normální.

Ještě bych dodala, že tak před rokem výrazně zhubl, ač jedl hodně. Sám řekl, že si myslí že to bylo z těch obtíží. Teď už ale jeho váha je na tom lépe ( posiluje). Sice není už tak "mohutný" ale není vyhublý jak opravdu před rokem byl.

Myslíte si, že by mu prozatím pomohl např. Pangamin Bifi plus nebo nějaké jiné doplňky stravy?

Moc děkuji za odpověď.
Jana

MUDr. Jaroslava Kovářová, 12. 4. 2012

Dobrý den Jano,
máte pravdu, obtíže Vašeho partnera opravdu nejsou normální. Velké bolesti břicha, které se objevují jen občas a jsou doprovázené zácpou, by mohly ukazovat na dočasnou neprůchodnost střeva, která skutečně může být příznakem postižení tenkého střeva Crohnovou chorobou. A tady je základní problém ve vyšetřování-koloskopie je schopna vyšetřit je poslední částe tenkého střeva před začátkem tlustého střeva a samozřejmě se může stát, že zánět je výše než kam koloskopista dohlédne. Ale i v těchto indikovaných případech je možné pacientovi dovyšetřit tenké střevo at už endoskopicky (balónová endoskopie, kapslová endoskopie) anebo na radiologii (CT či MR enterografie). Indikace těchto vyšetření patří do rukou gastroenterologa, kterého by měl Váš přítel rozhodně navšívit. Vitaminy ani potravinove doplnky to asi nevyresi. Snad se Vám tedy podaří přítele přesvědčit. Může se samozřejmě objednat i na naše pracoviště.
S přáním všeho dobrého.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.