Dotaz 1097

Dotaz, 11. 4. 2012

Dobrý večer, před měsícem mi byla diagnostikována CN,ale vzhledem k potížím ( polypům, trhlinám, píštěl atd. ), které řeším 10let průběžně operativně ( cca po dvou letech na vlastní přání, vyjma těhotenství, protože v té době jsem měla klid ) je pravděpodobné , že jí trpím dlouho. I přesto tedy měsíc beru pentasu 2x2, prednisol 1x a probiotika, nebyla jsem nikdy hospitalizována přímo s touto chorobou a žiju bez velkých omezení ( v podstatě žádnými vzhledem k předchozímu životu ) docela v pohodě, čelím jen vedlejším účinkům léků jako bolest kloubů, svalů a křeče do nohou a rukou, na které mi bylo předepsáno calcium po krevním rozboru. Přibrala jsem asi 3kg co se léčím, takže teď jsem na váze cca 48kg, 165cm, což je má dlouhodobá váha předcházející. Po dlouhodobých průjmech se stolice se upravila již po braní jen probiotik, celkově bych asi vzhledem k tomu co slyším a čtu na vašich stránkách hodnotila svůj stav jako celkem dobrý :-) ,ale proč to píšu... mám malou dceru 6let a ještě neprodělala neštovice, nechci jí v tom bránit, aby je prodělala v dětství,ale já sama jsem je neměla nebo si to nikdo nepamatuje, takže je to pravděpodobné a mám z toho obavy. Dočetla jsem se, že průběh u dospělých je nebezpečnější a pokud by je dostala dcera, tak je možné, že je chytím taky. Chtěla jsem se zeptat jak s ohledem na CN mám postupovat. Zda-li se vědomě vystavit neštovicím "pro dobro" dcery, aby nemusela řešit to co já teď v dospělosti ,ale nevím jaké by to mělo u mě následky... nebo se nechat očkovat, pokud je to možné... nebo se tomu v rámci možností vyhýbat a nechat jí očkovat také,ale očkování prý není stejně 100%. Nechci si přidělávat další choroby pokud je to jen trochu možné, takže s nápady " necháme jí nakazit ať to má za sebou" otálím kvůli sobě, protože je prostě bojím co to se mnou udělá. Váš názor mě potěší, registrovala jsem se u vás nedávno a vaše stránky se mi moc líbí :-) Vyplňuji dotazník a vedu si i soukromí dotazník, kde eviduji co sním a kolikrát jsem byla na wc, abych si udělala přehled a snad přišla i na to co mi v jídle vyhovuje a co ne,ale zatím jsem nepřišla na nic co by mi nějak vadilo nebo přitížilo... Děkuji a krásný večer Míša 35let

MUDr. Jaroslava Kovářová, 11. 4. 2012

Dobrý den Míšo,
co se týče neštovic-mám takovou zkušenost, že dospělí lidé, kteří udávají, že neštovice neprodělali, mají při krevních testech hladinu protilátek, která ukazuje na to že onemocnění prodělali.. Je to třeba z toho důvodu, že si to nepamatují, protože byli malí, rodiče jim to neřekli anebo mohli neštovice prodělat jen jako "pár puchýřků" a nikdo tomu moc nevěnoval pozornost. Nechte si nabrat hladinu protilátek a uvidíte. Co se týče Vaši dcery (berte můj názor ale jen jako názor laika a mámy, nejsem pediatr), myslím si, že není úplně vhodné nechat děti naočkovat úplně proti všemu, co naočkovat možné je.. konkrétně neštovice u malých dětí probíhají většinou poměrně lehce, myslím, že očkování není nutné (ale samozřejmě i z vlastní rodiny vím, že nejčastěji dítě onemocní před odjezdem na dovolenou :-D )
Ještě si ale neodpustím komentář k tomu, nač se neptáte- je smutné, že Vám byla správná diagnóza stanovena až po 10 letech obtíží! Co se týče užívání Prednisonu (nepíšete jak silný Prednison užíváte), bolesti kloubů, svalů atd. mohou souviset skutečně s kortikoidy, měl by to Váš ošetřující lékař řešit (vysazením a zvolením jiné léčby anebo náhradou draslíku, vápníku, vit D atd)
Hodně zdraví Vám i dcerce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.