Dotaz 1089

Dotaz, 30. 3. 2012

Dobrý den.
Už od dětství pozoruju hlen ve stolici. Nepravidelně, ovšem často. Barva - žlutavá až karamelová. Zhoršuje se to v období zácpy. Kromě toho pociťuju hlavně v posledních letech častější bolesti a tlaky v pravém podžebří a také v podbřišku - levém i pravém, častěji pravém. Bývají to velmi silné bodavé bolesti, které se často pojí s bolestmi křížovými. Přetrvávají většinou několik dnů a do dvou týdnů většinou odeznějí. Bývá to několikrát do roka. Gynekologie je dlouhodobě ok, menstruace pravidelná, ovšem velmi bolestivá. Často se mi vracejí záněty močových cest - vznikají na základě sebemenších podnětů, až nad tím lékaři vrtí hlavou. Sono ledvin a měchýře je v pořádku. Jinak kolonoskopie před 2 lety nic neukázala, při gastroskopii před 4 lety zjištěn slabý neaktivní zánět sliznice žaludku a reflux žluče. Před 2 lety slabá pozitivita protilátek ASCA. Moje matka má celiakii a babiččina sestra z matčiny strany Crohna. Prarodiče nezjištěni.
Akutně trpím mnohahodinovou bolestí cca 5 cm šikmo dole pod pánevní kostí (pravý podbřišek). V moči bílkovina, CRP nízké, bakterie žádné. Bolest podbřišku je silná, nestěhovavá, cítím ji ve všech polohách, hodně špatné to je při ležení na pravém boku... Nadýmání a slabá zácpa (mám k ní dlouhodobou tendenci). Jinak držím delší dobu bezlepkovou dietu kvůli atopickému ekzému.
Nemám zatím všechna vyšetření, ale co by moje dlouhodobé obtíže mohly nejpravděpodobněji znamenat? Než jsem začala držet bezlekovou dietu, tak jsem mívala průjmy z mléčných výrobků. To ale naprosto ustalo. Alergie na složky mléka mi nebyla prokázána.
Co tedy mohou znamenat ty kolikovité bolesti jednou za pár měsíců v podbřišku a ty časté v pravém podžebří? A pro mám skoro pořád na stolici i toaletním papíře plno hlenu? Děkuji za jakékoliv tipy a rady.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 30. 3. 2012

Dobrý den, bohužel není v silách internetové poradny provádět podrobnou diagnostiku, takže je dobře, že chodíte k lékaři a obtíže s ním konzultujete. Pokud máte tendenci k zácpě a koloskopie je negativní, v laboratoři nejsou zánětlivé parametry, pak nejspíše Crohnoovu nemocí netrpíte i přes pozitivní rodinnou anamnézu. Pokud máte normální nález při gastroskopii na začátku tenkého střeva, nemáte specifické protilátky na celiakii a nepociťujete úlevu při bezlepkové dietě, pak netrpíte ani celiakií.
Bolesti břicha mohou být tzv. funkčního původu, mohou ale patřit k urologické problematice (sama píšete, že trpíte na záněty), ale stejně tak mohou být třeba od páteře. V neposlední řadě se může podílet i psychika, resp. psychosomatika.
Více Vám na tomto místě poradit nedokážu.
Mějte se hezky.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.