Dotaz 1067

Dotaz, 21. 2. 2012

Dobrý den Pani doktorko.
Před pěti lety u mne vypukla chronická ulcerózní kolitida. Během těchto pěti let se stále můj zdravotní stav zhoršuje. Před půl rokem jsem přišel o práci a během tohoto půl roku se umne tato nemoc dvakrát projevila (relaaps) Než se dostanu do remise tak to trvá cca měsíc až měsíc a půl.Mám postižení 15 cm od konečníku. Při relapsu používám salofalk 500 tablety (2-2-2)+ čípky Salofalk 500 (1 večer) + prednison 20 mg.(1) Nevím jak se s touto nemocí zařadit do normálního pracovního procesu. Je možné uplatňovat nárok na invalidní důchod 1 nebo 2 nebo 3 stupně. Děkuji za odpověĎ.
Tomáš Fišer

MUDr. Jaroslava Kovářová, 21. 2. 2012

Dobrý den Tomáši,
bohužel nejsem v problematice posudkového lékařství nijak zvláště zkušená, pacientů s idiopatickými střevními záněty, kteří žádají invalidní důchod, není mnoho. V zásadě to možné je, poměrně dobrý přehled mají obvodní lékaři, můžete se zkusit zeptat také přímo na ČSSZ.
Jinou otázkou je, zda máte ideální léčbu UC. Pokud se u Vás relapsy UC vyskytují několikrát za rok, je určitě na zváženou imunosupresní léčba. Cílem léčby je umožnit kvalitní život, který choroba omezuje co nejméně.
Hodně štěstí.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.