Dotaz 1063

Dotaz, 15. 2. 2012

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda to může být vážnější či nikoli. Dá se to spočítat na roky, co mám problémy s vyprazdňováním. Jít na velkou po 14 dnech není nic neobvyklého, ale poslední 3 měsíce jdu i po 20 i více dnech. Nutkání mám často, ale jde ze mě jen pěna. Bolesti břicha jsou samozřejmostí. Kdysi mi dělalali i kolonoskopii, ale pro nedostatek materiálu mi neprohlídli celé střevo. Prý ho mám moc dlouhé. Je to potřeba nějak řešit, nebo s tím bohužel musím žít? Děkuji za odpověď.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 15. 2. 2012

Dobrý den Jano,
rozhodnutí, zda problém řešit, je především na Vás. Pokud budeme vycházet z předpokladu, že za zácpu může výrazně dlouhé tlusté střevo (někdy bývá i prověšené do malé pánve), jsou možné obě řešení. Můžete se s daným stavem smířit, s velku pravděpodobností to pro Vás nepřináši nijak zvlášt velké riziko (pominu-li nepřijemné subjektivní obtíže). Ale můžete i podstoupit podrobnější vyšetření střev a dle toho se pak rozhodnout případně i pro operační výkon (např. zkrácení tlustého střeva na polovinu.) Operace samozřejmě má svá rizika, ale mohou přinést úlevu od obtíží.
Podrobné vyšetření a zvážení, která cesta je pro Vás výhodnější, by měl udělat zkušený gastroenterolog společně s břišním chirugem.
S pozdravem.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.