Dotaz 1006

Dotaz, 11. 11. 2011

Dobrý den, byla jsem hospitalizována v nemocnici s poderžením na slepé ,,slepák" ale oznámili mi,že mám Crohnovu chorobu, obtíže mám jen mírné. Poslali mě do poradny...a ted k otázce,po tom všem co jsem si o této nemoci přečetla, docela to semnou zamávalo...je prosim nějaká naděje, že se to pokud budu dodržovat dietu nezhorší? nebo opravu těch 70-90 % pacientů skončí na operaci...ještě nemám děti a mám obavy co semnou bude....

MUDr. Jaroslava Kovářová, 11. 11. 2011

Samozřejmě, že slyšet diagnozu Crohnovy (či jakékoliv jiné) nemoci není příjemná záležitost. Sama píšete, že obtíže máte mírné, tak snad budete mít i mírný průběh CN. Nejdůžitější je, abyste si o svém stavu podrobně promluvila s ošetřujícím gastroenterologem, ten má o Vás maximum možných informací. Dopředu Vám ale nikdo neřekne, jak bude CN probíhat, či zda právě Vy dospějete jednou k operaci. Ale vězte, že pokud by se tak stalo, neznamená to rozhodně žádnou tragédii. Chirurgická léčba je běžnou součástí léčby CN, není se čeho obávat.
Co se týče diety, to Vás asi zklamu: ždáná dieta Vám nezaručí klidný průběh choroby. Ale pokud byste byla kuřačka, tak kouřit přestaňte, tam je prokazatelný dobrý efekt. A není důvod se obávat, že byste nemohla mít děti. Přeju Vám jich tolik, kolik budete chtít :-)
Mějte se pěkně.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.