Chronova choroba

Dotaz, 13. 2. 2021

Dobrý den, léčím se s Crohnovou chorobou, byla jsem léčena cca 4 roky kortikoidy a Imasupem. Nyní v remisi začínám vysazovat Imasup, cca před měsícem vysazena půlka - 25 mg. Nyní se u mě asi týden objevila světlá stolice (bez průjmu), velká únava a přibrání na váze ( jídlo stále zhruba stejné, žádné jiné léky neberu, držím bezmléčnou a bezlepkovou dietu). Přijde mi, že najednou špatně trávím veškeré sacharidy - suché těstoviny, brambory, bezlep. pečivo a cukry. Plus se potýkám po vysazení kortikoidů se seboroickou dermatitidou, která se teď ještě zhoršuje. Jsou tyto věci normální při vysazování Imasupu, nebo je na místě opět kontaktovat lékaře? Jak mohu zabránit přibírání a kožním problémům - nějaké doplňky stravy, jaké podstoupit další vyšetření? Děkuji za odpověď.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 24. 2. 2021

Jestli jste u Crohnovy nemoci před měsícem začala vysazovat léky a nyní pociťujete únavu a změnu stolice, určitě kontaktujte svého gastroenterologa. Nechte si udělat minimálně kontrolní fekální kalprotektin, jestli nedošlo k aktivaci zánětu. Zajděte také na kožní vyšetření - jestli na kůži nejde náhodou o nějaký mimostřevní projev Crohnovy nemoci. Možná bude třeba ve Vaší léčbě něco pozměnit, možná opět navýšit Imuran, možná začít zvažovat i léčbu biologickou. Pokud v minulosti byly 4 roky kortikoidy s Imasupem, pak je otázku biologické léčby potřeba zvážit.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.