Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Střevní zánět opět na scéně aneb Kde se stala chyba tentokrát?

Nespecifické střevní záněty, tedy Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, jsou vrtkavá onemocnění. Období zklidnění střídají ta, kdy o sobě choroba dává citelně vědět. Pacient přitom často neví, co a zda vůbec něco udělal špatně a tím potíže opět naplno spustil. Je možné riziko relapsů snížit?

Střevní zánět opět na scéně aneb Kde se stala chyba tentokrát?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Trpíte-li některým z nespecifických střevních zánětů, zajisté byste rádi dostali nemoc pod kontrolu a tento stav udrželi pokud možno co nejdéle. Opětovné vzplanutí projevů (tzv. relaps) může být ale způsobeno mnoha různými faktory. Ne všechny jsou známy a ne všechny lze ovlivnit. Relapsu tedy nemůžete zabránit vždy, ale jeho riziko se dá alespoň snížit.

Cigarety – ano, či ne?

Lidé s Crohnovou chorobou by bezpochyby kouřit neměli, protože nebezpečí znovuobnovení potíží pak prokazatelně vzrůstá. Situace u nemocných s ulcerózní kolitidou je ale naprosto odlišná. Kouření zde naopak riziko relapsu snižuje. Kromě tohoto jednoho pozitivního efektu má ale konzumace tabáku hlavně záporné dopady. Především urychluje aterosklerózu, což v důsledku vede až ke smrtelným onemocněním. Proto v žádném případě kouřit nezačínejte.

Nejistota v případě estrogenů a antibiotik

Role estrogenů v opětovném vzplanutí projevů onemocnění nebyla ve studiích prokázána. Co se antibiotik týká, je situace o něco složitější. Jejich užívání sice zvyšuje nebezpečí rozvoje nespecifických střevních zánětů, ale riziko relapsu nebylo spolehlivě prokázáno.

Lepší je to bez stresu

Psychické napětí nesvědčí tělu při mnoha nemocech a nespecifické střevní záněty nejsou výjimkou. Proto se snažte vypjatým situacím vyhýbat a dodržujte zdravou životosprávu. Dostatek spánku, pravidelná strava a pohybové aktivity jsou jejím základem.

Viníkem bývá i znečištěné ovzduší

Znečištění ovzduší představuje riziko rozvoje různých onemocnění dýchacího aparátu. Podle jedné ze studií ale nejspíše stojí i za epizodami znovuvzplanutí nespecifických střevních zánětů. Snažte se proto pobyt v oblastech postižených výrazným znečištěním vzduchu omezit na minimum.

S nesteroidními antirevmatiky opatrně

Léky proti bolesti a horečce by si měli nemocní se střevními záněty vybírat obezřetně. Nejlépe po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Užitím některých léčiv z této skupiny totiž nebezpečí relapsu narůstá. Podle části studií to ale pravděpodobně neplatí o skupině tzv. selektivních inhibitorů cox-2 (například nimesulid nebo meloxikam), které jsou však dostupné pouze na lékařský předpis.

Souvislost s jídlem

Stravovací návyky bezpochyby ovlivňují rovnováhu v mikrobiálním osídlení střeva. Spolehlivé a univerzální dietní doporučení ale neexistuje. Nicméně podle jednoho z výzkumů zvyšuje možnost obnovení choroby nadměrný příjem potravin bohatých na síru a její sloučeniny (řadí se sem třeba i maso). Jiná malá klinická studie dokonce naznačuje, že by v prevenci relapsu těchto onemocnění mohla být efektivní tradiční japonská polovegetariánská dieta.

A rada na závěr: dodržujte léčbu

Léky mají v terapii nespecifických střevních zánětů nezastupitelné místo. Riziko relapsu proto výrazně snížíte i tím, že budete brát léky přesně podle doporučení svého lékaře.

(ivh)

Zdroj:
CARBONNEL, Franck a Jean Pierre HUGOT. Which Environmental Factors Cause IBD Relapses?Digestive Diseases and Sciences. Dostupné z: http://paperity.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Příznaky ulcerózní kolitidy se liší podle místa zasažení

Příznaky ulcerózní kolitidy se liší podle místa zasažení

I s vývodem střeva si můžete užít letní vodní radovánky

Část lidí se střevními záněty je nucena podstoupit břišní operací, po níž jim zůstane střevní vývod (stomie). Pokud tato...

Píštěle – svízelná komplikace střevních zánětů

Hnisavé píštěle jsou při střevních zánětech nevítanou komplikací. Jejich rozpoznání i léčba nejsou vždy snadné ani rychlé. Jak s...

Klystýr dokáže „uhasit“ zánět a šetří organismus

Klystýr dokáže „uhasit“ zánět a šetří organismus

Cestování se střevními záněty

Cestování se střevními záněty

Dejte sbohem trávicím obtížím na cestách!

Kdo by chtěl trávit zaslouženou dovolenou na toaletě? Přesto tak řada cestovatelských dobrodružství končí. Dá se nepříjemným trávicím potížím...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo