Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Pět rizikových faktorů pro rozvoj střevních zánětů

Vznik Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy zůstává stále tak trochu záhadou. Výzkum ale poukazuje na některé možné příčiny ovlivňující rozvoj idiopatických střevních zánětů. Bylo prokázáno, že na vině je pravděpodobně souhra genetických vloh a prostředí, ve kterém žijeme.

Pět rizikových faktorů pro rozvoj střevních zánětů
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Idiopatické střevní záněty zahrnují Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu. Obě závažné a chronické nemoci jsou spuštěny abnormální imunitní reakcí, v jejímž důsledku může dojít k průjmům, křečím v břiše, krvi ve stolici, horečce, bolestem kloubů, ztrátě chuti k jídlu a únavě. Stejně tak se ale mohou vyskytnout i tak závažné komplikace jako píštěle, které vyžadují chirurgický zákrok.

Následujících deset faktorů může přispět ke vzniku střevních zánětů.

  1. Místo, kde bydlíte. Lidé v Severní Americe a v Evropě jsou vystaveni mnohem vyššímu riziku crohna i kolitidy. Důvodem může být životní styl a s ním spojené vlivy – dieta, znečištění životního prostředí a důkladná hygiena, při které se imunitní systém nesetká s přirozenými bakteriemi.
  2. Věk. U většiny pacientů jsou střevní záněty diagnostikovány v období adolescence nebo mladší dospělosti (20 až 30 let). Existuje ale i druhé kritické období, kterým je věk mezi 50 a 60 lety. Čím dříve se nemoc objeví, tím obvykle bývá agresivnější a podle gastroenterologů více souvisí s dědičností, zatímco ve vyšším věku jde převážně o vliv prostředí.
  3. Kouření. Není pochyb o tom, že kouření škodí zdraví. Z neznámého důvodu se ale u kuřáků ulcerózní kolitida vyskytuje méně často než u nekuřáků. Opak platí pro crohna – zde kouření nejen zvyšuje pravděpodobnost onemocnění, ale také zhoršuje i obtíže během vzplanutí.
  4. Operace slepého střevaMladí lidé, u nichž byl – většinou do 20. roku – odstraněn apendix (červovitý přívěsek slepého střeva), mají nižší riziko ulcerózní kolitidy, a pokud onemocní, jde o mírnější formu. Operace je ale nejspíše přínosná, jen pokud byla provedena před nástupem nemoci.
  5. Střevní zánět v rodině. Přítomnost onemocnění v rodině významně zvyšuje riziko crohna i kolitidy. Ale na střevní záněty nemá vliv jen jeden faktor, a jak bylo řečeno, jde o kombinaci dědičnosti a vlivů prostředí. S ulcerózní kolitidou je spojeno asi 30 genů. S crohnem více než dvojnásobné množství – 71 genů. 

Vše naznačuje, že důvody pro vznik střevních zánětů nejsou jednoduché a zahrnují více vlivů. Vědci ale věří, že zásadním spouštěčem je životní prostředí, kterému genetické pozadí nabízí vhodný terén.

(hak)

Zdroj: www.health.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 5

Čtěte také

Jak stres z Vánoc ovlivňuje střevní záněty?

Jak stres z Vánoc ovlivňuje střevní záněty?

Nachlazení při IBD není radno přecházet

Oproti potížím se střevním zánětem se několikadenní rýma nebo viróza mohou zdát banální. Když je však pořádně nevyležíte, i...

Není kortikoid jako kortikoid. V čem se liší?

S léčbou střevních zánětů neodmyslitelně souvisí kortikoidy. K těm ale patří hned několik různých látek, které lze podávat více...

Zimou proti střevním zánětům?

Zimou proti střevním zánětům?

Jak jíst při střevních zánětech? Přečtěte si rozhovor s výživovou koučkou

Jak jíst při střevních zánětech? Přečtěte si rozhovor s výživovou koučkou

Sportujte i v zimě, prospěje to vašim střevům!

Zůstat aktivní nemusí být pro pacienty se zánětlivým onemocněním střev vůbec snadné. Zejména ve chvílích relapsu se jakákoliv sportovní...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!