Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Bez kortikoidů to někdy nejde aneb Jak se vyrovnat s jejich nežádoucími účinky

Bez kortikoidů to někdy nejde aneb Jak se vyrovnat s jejich nežádoucími účinky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Stalo se vám, že vám byly předepsány celkové kortikoidy a vy jste z toho nejásali? I přesto, že již víte, jak rychle vám pomůžou? Nebojte se, je to úplně normální. Většina z nás totiž už poznala i jejich nežádoucí účinky… Díky tomu víte, že alespoň na půlroku máte postaráno o nepříjemné pocity ohledně svého vzhledu.

Přiznám se, i já mám problém se s touto léčbou psychicky srovnat. Vím, že už mi několikrát zachránila život, přesto mě vedlejší projevy kortikoidní léčby nenaplňují nadšením. Nejvíc mi vadí, jak kortikoidy ovlivní můj vzhled. Možná je to povrchní, ale vím, že to trápí většinu z nás, co už měli tu čest.

Vždy, když dospěji do stavu, že kortikoidy jsou jedinou volbou, snažím se být za tento vynález 20. století vděčná. Nejvíc blahořečím rychlému nástupu léčivých účinků a děkuji za téměř okamžitou úlevu. Naopak u těch nežádoucích se učím přijmout, že mi někdy změní metabolismus tuků, získám měsíčkovitý obličej a návaly horka. K tomu musím připočítat trochu rozhozenou psychiku a hormonální hladiny.

Aktuálně žádné celkové kortikoidy neužívám, ale bez rektální kortikoidní pěny se téměř ani nehnu. Je to můj lék číslo jedna, naštěstí bez podobných efektů jako u jejich sestřiček s názvy začínající na M a P. Proto bych nás (vás) všechny chtěla povzbudit. Nutnost užívání celkových kortikoidů někdy skončí, většinou když se dostaneme do remise a postupně je ve spolupráci s lékařem vysadíme.

Kdysi jsem měla měsíčkovitý obličej několik let v kuse. V období nejvyšších dávek jsem získávala pochvaly tipu, jak krásně jsem se spravila. Bývala bych se raději zahrabala pod zem i se svým nateklým obličejem plným akné nebo dermatitidy. Bylo to velmi těžké období, dané nejen kortikoidní léčbou. Ovšem její nežádoucí účinky mi na radosti opravdu nepřidávaly. Nakonec jsem v období většího klidu a v době přípravy na těhotenství začala užívat i různé bylinné čaje a přípravky pod vedením zkušených terapeutů. To mi pomohlo si srovnat psychiku i zbavit se otoků po léčbě.

Nyní už je to více než tři roky, co jsem kortikoidy nemusela užívat, ale vím, že až zase někdy ta skutečnost nastane, smířím se s ní mnohem líp než roky předtím. A to ze dvou důvodů:

  • vím, že užívání kortikoidů opravdu není navždy,
  • už znám metody, jak si pak tělo po takové léčbě šetrně a přirozeně vyčistit, aniž by to ohrozilo zdraví mých střev.
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 5

Čtěte také

Působí příchod jara a léta na střevní záněty?

Působí příchod jara a léta na střevní záněty?

Nekvalitní spánek škodí, poznají to i vaše střeva

Klidný a posilující odpočinek je dnes "nedostatkovým zbožím". Každý člověk však spánek potřebuje ke svému psychickému i fyzickému zdraví...

Ulcerózní kolitida a těhotenství v otázkách a odpovědích

Současná medicína umožňuje ženám s ulcerózní kolitidou otěhotnět a porodit zdravé dítě. Možná právě vy uvažujete o založení rodiny,...

Zkuste vynechat přidané cukry! Někdy zhoršují střevní zánět

Zkuste vynechat přidané cukry! Někdy zhoršují střevní zánět

Na co byste neměli zapomenout při léčbě kortikoidy: 1. část

Na co byste neměli zapomenout při léčbě kortikoidy: 1. část

Dejte sbohem trávicím obtížím na cestách!

Kdo by chtěl trávit zaslouženou dovolenou na toaletě? Přesto tak řada cestovatelských dobrodružství končí. Dá se nepříjemným trávicím potížím...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba