Sportujte i v zimě, prospěje to vašim střevům!

Zůstat aktivní nemusí být pro pacienty se zánětlivým onemocněním střev vůbec snadné. Zejména ve chvílích relapsu se jakákoliv sportovní aktivita stává téměř nemožnou. I když vás kombinace zdravotních problémů, krátkých dnů a zimního počasí možná láká zůstat doma v křesle, zvedněte se! Poděkuje vám vaše tělo i duše.

Cvičením k úlevě

Čísla hovoří jasně. Lidé se střevními záněty, kteří jsou fyzicky aktivní, bývají zároveň v lepší tělesné kondici. Z těchto důvodů zažívají méně relapsů a jejich nemoc se pak daří lépe udržet pod kontrolou. Autoři výzkumů připouštějí, že jejich výsledky mohou být částečně zkreslené, zejména proto, že osoby s mírnějším průběhem choroby jsou již od jejího počátku přirozeně aktivnější než pacienti s těžkými formami. Jedním dechem však dodávají, že přínos rozumné pohybové aktivity je pro zdraví lidí se střevními záněty jednoznačný a nezpochybnitelný.

Poděkují vám nervy i kosti

Vzplanutí Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy bývá často zapříčiněno stresem. Zejména chronický, pracovní stres zažívá v dnešní době téměř každý dospělý, a navíc si to mnohdy ani neuvědomuje. Vhodným řešením může být právě pravidelná pohybová aktivita, která nás baví a pomáhá nám vyčistit si hlavu. Díky ní můžeme stresu předcházet a ulevit si od psychického napětí. Nemusí se jednat hned o lekce jógy. Postačí i pravidelné procházky přírodou nebo třeba bruslení s přáteli. Komu by bylo zklidnění mysli málo, pro toho jsou tu „tvrdá“ data, která hovoří jasně: pohyb významně pomáhá zvyšovat hustotu kostí. Ta bývá u lidí se střevními záněty často poškozena kvůli léčbě kortikoidy nebo vinou horšího vstřebávání živin střevem.

V zimě zkuste studiové lekce

A jaký sport zvolit? Především je důležité znát správnou míru. Vysoce intenzivní tréninky nejsou vhodné, protože hladinu stresu spíše zvyšují a mohou vést i ke zranění. Na druhou stranu se ale nemusíte ani přehnaně šetřit. Pro začátek vyzkoušejte třeba jógu, power jógu nebo pilates. Posílíte si tělo a uklidníte hlavu. Pokud si časem troufnete i na intenzivnější zátěž, poohlédněte se po lekcích kruhového tréninku nebo posilování s vlastní vahou. Náročnost tréninku upravujte podle toho, jak moc vás momentálně trápí příznaky nemoci. Je ale dobré s pohybem nikdy nepřestat úplně.

Hlavně se bavte

Věnovat se sportu znamená mnohem víc než jen snahu o udržení hezké postavy. Je to něco, co děláte sami pro sebe. Pravidelným pohybem se stáváte pány svého těla a současně vítězíte nad chronickou nemocí. Proto s touto myšlenkou pravidelně vyrážejte do fitness centra nebo na svižnou zimní procházku. Odměna v podobě zlepšení vašeho zdravotního stavu vás nemine.

(luko)

Zdroj: https://www.healthline.com/health/exercise-with-IBD#1