Shrnutí nových druhů biologické léčby při IBD

Očekáváte příchod supermoderního biologického léku, který by změnil váš život k lepšímu? Nebudete zklamaní. Připravili jsme pro vás seznam zcela nových léků a jedno zajímavé zjištění o léku starším. Pojďte se na ně podívat.

Nejnovější biologické léky

Mezi nejnovější biologické léky proti nespecifickým střevním zánětům patří aktuálně:

  • Léky zabraňující cestování bílých krvinek lymfocytů do místa zánětu. Žádný zánět se neobejde bez bílých krvinek a chronický zánět se neobejde bez lymfocytů. Právě na tento cíl míří léky, které zabraňují cestování lymfocytů do střevní stěny a blokují vazebná místa, na nichž by se tu mohly přichytit. Následkem toho klesá intenzita zánětu a střevo se uzdravuje.
  • Látky blokující rozpoznávací místo zvané MADCAM1. Toto rozpoznávací místo je přítomné pouze ve střevě a při nespecifických střevních zánětech hraje důležitou roli. Jeho zablokováním dosahujeme opět mírnění zánětu a hojení střev.
  • Deaktivátory Janusovy kinázy. Zní to maďarsky, ale paprika v tom není. Janusovy kinázy jsou bílkoviny, které se účastní mezibuněčné komunikace, a když je zablokujeme, je to jako bychom ustřihli dráty od telefonu. Buňky se pak nemohou domlouvat na organizaci zánětu. Účinkují i u kloubních zánětů.
  • Látky účinkující proti SMAD7. Pozor, není to smrad, je to SMAD! Bílkovina, které nesmí být v buňce moc, jinak kazí práci nitrobuněčnému růstovému faktoru. Její správná hladina je slibným místem účinku těchto léků.
  • Léčiva vychytávající signalizační molekuly IL-12 a IL-23. Tyto dvě molekuly působí prozánětlivě a mají společnou podjednotku, díky které je lze zasáhnout obě naráz (jako dvě mouchy jednou plácačkou). Jejich vychytání pomáhá i proti lupénce.
  • Protilátky proti vazebnému místu S1P1. Tyto léky pomáhají odstranit z oběhu lymfocyty (bílé krvinky způsobující chronický zánět) a snižují jejich počet v krevním oběhu. Tím pomáhají tlumit chronický zánět.

Dalších několik tříd léků je ve vývoji a prochází různými fázemi výzkumu. Ten má určit, zda budou účinné a bezpečné.

Mesalazin − minulost, nebo budoucnost?

Když se hovoří o zcela nových léčivech proti nespecifickým střevním zánětům, je třeba zmínit i léky starší, u kterých byly objeveny nové účinky. K nim patří i mesalazin. Jeho účinek byl dříve považován za obecně protizánětlivý. Nové studie ale mimo jiné ukázaly, že jeho působení je zásadní pro hojení střeva a obnovení jeho bariérové funkce, protože výhodným způsobem mění mezibuněčná spojení, která tuto funkci zajišťují.

Tato nová zjištění nás ujišťují o tom, že se nemusíme vždy hnát jen za tím nejnovějším, ale velmi důležitou úlohu hrají i některé starší léky.

(pez)

Zdroj: Lee H. S., Park S. K., Park D. I. Novel treatments for inflammatory bowel disease. Korean J Intern Med. 2017; 33 (1): 20–27; doi: 10.3904/kjim.2017.393

Khare V., Krnjic A., Frick A., Gmainer C., Asboth M., Jimenez K., Lang M., Baumgartner M., Evstatiev R., Gasche C. Mesalamine and azathioprine modulate junctional complexes and restore epithelial barrier function in intestinal inflammation. Sci Rep. 2019 Feb 26; 9 (1): 2842; doi: 10.1038/s41598-019-39401-0. PubMed PMID: 30809073; PubMed Central PMCID: PMC6391397.