Recepty na lahodné cukroví vhodné i pro pacienty se střevními záněty

Blíží se Vánoce a jako každý rok před lidmi s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou vyvstává několik otázek. Mám omezit cukr a sladkosti, když je cukr vlastně „bílý jed“? A co teprve cukroví z klasické bílé mouky, která má údajně podobně škodlivé účinky jako cukr? Můžu si troufnout jíst klasiku, nebo se mám kouknout po alternativních receptech?

Jde o více otázek, které nemají jednoznačné odpovědi. Na jednu stranu je mezi odborníky dobře známý fakt, že někteří lidé s Crohnovou chorobou před propuknutím nemoci jedí až o 200 % víc cukru než běžná populace. Stejně tak je nejen mezi lékaři znám citát švýcarského lékaře a filozofa Aureola Filipa Theofrasta Bombasta z Hohenheimu, řečeného Paracelsa, který by se dal volně interpretovat takto: „Každá látka může být lékem nebo jedem, jen záleží na množství.“ A to platí i pro zmiňovaný cukr a bílou mouku.

Všeho s mírou

Nejzásadnější je proto se nejen o Vánocích držet základního pravidla, že je důležité jíst a vlastně i pít s mírou. Proto nemusíte za každou cenu hledat alternativní recepty třeba z datlí a para ořechů, které vám můžou v některých případech uškodit třeba i víc než cukroví z bílé mouky a klasického cukru.

Stejně tak nemusíte přestat jíst cukroví a úplně se vzdát vánočních dobrot. Jen cukroví nejezte po dvaceti kouscích, ale třeba jen po dvou nebo třech na chuť. Kapra si udělejte jen na přírodno s bylinkami, kmínem a solí a bramborový salát s majonézou vyměňte za bramborovou kaši. Lidé se stenózou by měli jíst v menším množství a častěji, a to nejen o Vánocích. Stejně tak by se všichni s těžkým relapsem měli vyvarovat smažených, přeslazených, hodně tučných a hodně vláknitých jídel.

Nejlépe snášeným cukrovím mezi lidmi se střevními záněty bývá nejčastěji linecké. Jeho recepty se trochu různí, ale linecké cukroví z tohoto receptu je příjemně křehké, voňavé a přiměřeně sladké. Ve druhém receptu najdete karamelová kolečka, která si někteří můžou ozvláštnit slanou příchutí. I když obsahují ořechy, nemusíte se jich bát. V rozemleté podobě je v malém množství stráví téměř každý pacient s IBD, pokud tedy není na ořechy alergický. Navíc o karamelu se říká, že je zásaditý, a tím pádem podle některých výživových teorií lépe stravitelný a zdravější než klasický bílý cukr.

Linecké cukroví

Potřebujete:

 • 70 g moučkového cukru

 • 140 g rozměklého másla

 • 220 g hladké mouky

 • 2 žloutky

 • nastrouhanou kůru z 1 biocitrónu

 • kypřicí prášek (na špičku nože)

 • rybízový džem

Postup:

Do mísy dejte cukr, máslo, mouku, žloutky a citrónovou kůru a rukou vypracujte hladké těsto. Těsto dejte minimálně na 3 hodiny do lednice nebo chladu. Po jeho odležení si nachystejte vál s trochou hladké mouky a po částech vyválejte těsto na placku zhruba o výšce 2 mm. Vykrájejte požadované tvary a dbejte, aby výška všech kousků byla stejná. Vykrájené těsto dávejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte při 170 °C do jemného ztmavnutí, zhruba 10–15 minut. Upečené a vychladlé kousky cukroví slepte rybízovým džemem.

Karamelová kolečka (se slanou příchutí)

Na těsto potřebujete:

 • 160 g hladké mouky

 • 70 g najemno rozemletých ořechů (vlašských nebo mandlí)

 • 80 g moučkového cukru

 • 120 g rozměklého másla

 • 1 lžíci rumu

Na krém potřebujete:

 • 70 g cukru

 • 120 ml smetany na šlehání

 • 120 g změklého másla

 • volitelně sůl

Na polevu potřebujete:

 • 80 g hořké čokolády

 • 60 g kokosového oleje (příp. másla)

Postup:

1. Ze všech ingrediencí na těsto vypracujte kompaktní hmotu a dejte ji na hodinku odležet do lednice. Pak si připravte karamelový krém. V menším hrnci s tlustým dnem rozehřejte pomalu cukr, který postupně zkaramelizuje. Nemíchejte. Jakmile se začne cukr měnit v rozpuštěný karamel, můžete ho začít míchat. Když se přemění zcela, opatrně po částech nalijte do hrnce smetanu (může trochu prskat), na mírném ohni stále vařte a míchejte ztuhlé hrudky karamelu do té doby, než se ve smetaně rozpustí.

2. Do karamelového krému můžete přidat až lžičku soli, podle chuti. Nutné to ale není, krém je skvělý i bez soli. Krém nechte vychladnout a mezitím si vyšlehejte šlehačem změklé máslo, do kterého postupně vmíchejte vychladlý karamelový krém. Krém s máslem uložte také do lednice.

3. Předehřejte troubu na 170 °C, připravte si plech vyložený pečicím papírem a vyndejte těsto z lednice. Těsto vyválejte na lehce pomoučněném vále na stejnoměrně vysoký plát o výšce maximálně půl centimetru a vykrájejte kolečka, které pečte v troubě přibližně 20 minut do mírného zhnědnutí.

4. Po vychladnutí spojte upečená kolečka po dvou připraveným karamelovým krémem. Pak je můžete opět vložit do lednice a připravit si polevu. Ve vodní lázni rozpusťte čokoládu spolu s kokosovým olejem. Rozpuštěnou čokoládu chvíli míchejte a pak nechte chvíli vychladnout. Do mírně vychlazené čokolády namáčejte slepovaná kolečka. Po ztuhnutí čokolády uložte znovu cukroví do chladu.

(vha)

Zdroj:

https://kitchenette.cz/clanek/kolecka-se-slanym-karamelem