Mohou pacienti s IBD pít kávu či alkohol?

Optimální příjem vody i dalších tekutin je zcela zásadní pro všechny z nás. Pro jedince se střevními záněty to platí ještě více, zvlášť v období relapsu. Notabene pokud je relaps spojený s průjmy.

Každý z nás by měl denně vypít minimálně osm sklenic vody nebo jiných tekutin. Není pochyb o tom, že voda by měla tvořit základ pitného režimu. Do jaké míry jsou pro pacienty s idiopatickými střevními záněty (IBD) vhodné jiné nápoje a tekutiny?

Džusy, sycené nápoje a mléko pro pacienty s IBD

Džusy, soda a sycené nápoje obvykle nebývají nejlepší variantou pitného režimu u osob s IBD. Oxid uhličitý v sodě a sycených nápojích totiž může zhoršovat nadýmání a celkové obtíže v zažívacím traktu. Sacharidy v džusech a slazených nápojích také nemusí mnoha pacientům prospívat. Obzvlášť, pokud jsou slazené fruktózou nebo fruktózovým sirupem.

Mléko je vhodné zařazovat do pitného režimu jen tehdy, pokud netrpíte intolerancí laktózy. V opačných případech je namístě zařadit alternativy, například mandlový nebo rýžový nápoj. Někdy také mohou obtíže souviset s intolerancí kravské bílkoviny. V tom případě je lze nahradit výrobky z ovčího a kozího mléka. 

Bylinné, zelené a černé čaje

Bylinné čaje jsou u střevních zánětů většinou vhodné, ale rozhodně to neplatí pro všechny byliny. Mezi doporučované obvykle patří máta, fenykl, heřmánek a u někoho i zázvor.

Popíjení zelených a černých čajů by měli jedinci s IBD regulovat podle individuální snášenlivosti těchto nápojů. Tyto čaje totiž obsahují tein, látku s podobnými účinky jako má kofein v kávě. Právě káva je nápoj, o kterém jsou mnozí lidé s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou přesvědčeni, že jim zhoršuje zažívací obtíže. Na druhou stranu jiní zase tvrdí, že jim neškodí a cítí se po ní dobře.

Studie ukazují, že vysoké množství kofeinu skutečně může zhoršit některé příznaky IBD. Proto buďte opatrní nejen při popíjení kávy, ale také pravých čajů. Ne nadarmo i zde platí „všeho s mírou“.

Je řešením bezkofeinová káva?

Konzumace kávy přináší některé zdravotní benefity díky vysokému obsahu přírodních polyfenolů. Výzkumy prestižní kliniky a neziskové organizace Mayo Clinic ukazují, že káva může snižovat riziko Parkinsonovy choroby, onemocnění jater, diabetu druhého typu a některých druhů rakoviny, včetně nádorů tlustého střeva.

Ovšem tento nápoj může vyvolávat i nežádoucí účinky, jako například zvýšení dehydratace organismu nejen častějším močením, ale třeba i zhoršením průjmů. Někdy také zhoršuje problémy se spánkem, a dokonce zvyšuje pocity neklidu, úzkosti a stresu. Proto by měli ti, kteří trpí průjmy, úzkostmi a nespavostí, velmi dobře zvážit, jestli negativní účinky kofeinu u nich individuálně nepřevyšují ty pozitivní.

Bezkofeinová káva ovšem nemusí být o moc lepší. Udává se, že její pravidelné popíjení může zhoršovat problémy s cholesterolem. Efekt kávy bez kofeinu na pohyb střev, a tudíž zrychlení střevní pasáže je navíc jen o něco menší než u nápoje s kofeinem. Pokud ovšem trpíte na zácpu, může vám její konzumace pomoci.

Alkohol pro pacienty se střevními záněty?

U alkoholických nápojů platí, že jejich snášenlivost se u jednotlivých pacientů velmi liší. Sklenička vína k večeři nebo piva po obědě vám pravděpodobně neublíží, ale tvrdý alkohol i v malém množství může. Nadměrná konzumace alkoholu způsobuje v zažívacím traktu překyselení, které může vyústit ve vzplanutí zánětlivé aktivity.

Časopis Medicine sbíral informace o vztahu alkoholu a ulcerózní kolitidy. Z rešerše šestnácti výzkumných studií vyplynulo, že neexistuje žádná přímá souvislost mezi pitím alkoholu a rizikem vzniku nebo vzplanutím střevní zánětlivé choroby.

Na druhou stranu časopis Annals of Gastroenterology uvedl, že alkohol způsobuje zánět tím, že přímo zhoršuje funkčnost střevní bariéry. Také zmiňuje, že byla nalezena souvislost mezi příjmem alkoholu a výraznějšími příznaky a relapsy ulcerózní kolitidy. Svůj podíl na zhoršení aktivity onemocnění mohou mít také siřičitany obsažené v některých alkoholických nápojích, především ve víně.

V případě konzumace alkoholu je tedy namístě zvýšená obezřetnost. 

(vha)

Zdroje:

https://www.ulekare.cz/clanek/strevni-zanet-pod-kontrolou-dodrzujte-6-zakladnich-kroku-14914

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325198.php

https://www.everydayhealth.com/crohns-disease/diet/3-ways-coffee-can-affect-ibd-what-drink-instead/

https://www.everydayhealth.com/crohns-disease/diet/best-and-worst-drinks-for-crohns-disease/#water-quenches-thirst-for-crohns-disease