Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1441 záznamů z celkového počtu 1441, zobrazeny 41. - 45.

 1  2  3  4  5  6  7  8  [ 9 ]  10  11 
Skalova
Dobrý den, mám již několik měsíců problémy typu nadýmání, hlasité projevy v břiše, někdy až takový jako kdyby hlasité projevy v oblasti žaludku, někdy bolest tupá,někdy ostřejší. nález na gastroskopii v létě byl: nález několika erozí v bulbu duodena (kontaktně krvácející) imkopemtence kardie Měla jsem 4 týdny HELIDES Krevní obraz OK, CRP OK Kalprotektin lehce nad (54) Nyní se potíže opět objevily možná v horší míře, je možné, že se tedy bulbitida nedá vyléčit úplně? Lékař je měsíc na dovolené... Děkuji moc!
Odpověď lékaře:
Dobrý den, je možné, že se tyto obtíže vrátily, užívání blokátoru protonové pumpy (Helides) v tomto případě by asi bylo vhodné déle než jeden měsíc. Určitě navštivte lékaře.
Alžběta Kratochvílová
Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat, jestli je užívání léku cortimet v těhotenství bezpečné. Děkuju
Odpověď lékaře:
Dobrý den, ano, je zcela bezpečný lék v těhotenství. S pozdravem
Aneta
Dobrý den, Mám Ulcerózní Kolitidu teď jsem, ale v remisi, ale moje obvodní doktorka mi řekla, že bych měla podstoupit kolonoskopii na tomhle vyšetření jsem byla dvakrát v životě s ulcerózní kolitidou se léčím od roku 2013 řekla mi, že je vhodné abych na kolonoskopii šla. Chtěla bych se zeptat jestli tohle vyšetření je teď v remisi opravdu pro mě hodně důležité, protože se mi opravdu na něho nechce. Měla bych opravdu na kolonoskopii jít?? Dekuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, na podobný dotaz jsem odpovídala minule. Pokud máte UC cca 5 let, podstoupila jste koloskopii již 2x, jste v remisi, tak k opakování koloskopie není žádný důvod. Je vhodné se na nutnosti kontrolní koloskopie domlouvat se svým ošetřujícím gastroenterologem.
Milan
Dobrý den, od svých 17 let se léčím s UC. Nyní mi je 22 a byl jsem za tu dobu jednou na kolonoskopi při první diagnoze a potom 2x na rektoskopi při větších obtížích. Jak často by se měla dělat kontrolní vyšetření střev?? Příjde mi, že v mém případě by mohli být z hlediska nějaké prevence a kontroly účinnosti léčby i častější.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, na nutnost provádění koloskopií neexistuje jednoznačné pravidlo. Pokud máte UC jen s postižením konečníku, bývá dostačující provedení kontrolně jen rektoskopie. Když je pacient bez obtíží v remisi, není nutné koloskopii opakovat i několik let. Obecně se koloskopie opakuje zejm. při obtížích, kdy potřebujeme vědět rozsah a aktivitu zánětu (tj. výsledek koloskopie nám pomůže o rozhodnutí ohledně léčby), a potom u pacientů, kteří mají UC mnoho let, mají postiženou velkou část střeva, nejsou v dlouhodobé remisi, tak tam je to i z důvodu prevence nádoru. Důvěřujte svému oš. lékaři :-). S pozdravem.
Klára Sedláčková
Krásný den, již několik let mám problém s trávením, trpím podvahou z které se mi nedaří dostat ani opravdu velkým příjmem. Mývala jsem často období ktera jsem považovala za nějaký zánět nebo nachlazení. Křeče v břiše, pocity plnosti, nechuť k jídlu, pocit jako by tělo nicilo samo sebe. Pocit jako bych se prejidala už u druhého sousta. Teď od vánoc na mě tento stav přišel a trvá až do teď opravdu silné a nepříjemne. Hlavně ho doprovází velká únava a neschopnost cokoliv dělat. Hlavně po jídlech. Snažím se často asi i tu bolest zapsat. Nemám energii často ani jít do schodů a vše jako by bylo navíc. Přitom jsem bývala instruktorou fitness. Poslední půl rok však hledám energii i na cestu na záchod. Může see jednat o crohnovu chorobu?
Odpověď lékaře:
Dobrý den, samozřejmě se teoreticky může jednat i Crohnovu nemoc, ale i mnoho jiných onemocnění, je potřeba zajít k lékaři a nechat se důkladně vyšetřit. S pozdravem.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce