Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1442 záznamů z celkového počtu 1442, zobrazeny 26. - 30.

 1  2  3  4  5  [ 6 ]  7  8  9  10  11 
Hana
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mam postupovat? Mam střevní obtíže, ale "pouze" pri vyprazdňování. Mivam obcas zvysenou plynatost, se zápachem. Tento stav doprovází nafoukle břicho. A při vyprazdňování je stolice ne kompaktní a chodím tudíž častěji, nez se vyprazdnim cela. Když tento stav přejde (cca 2-3dny) je vse v normálu. Pravidelna , pevná stolice vzdy ráno. Minimalizovala jsem cukry a alkohol, pečivo z žitne mouky, pšenice pouze v testovinach. Sportují 2x týdne. Je možné nějake vyšetření, co toto způsobuje? Děkuji za radu. S pozdravem
Odpověď lékaře:
Dobrý den, u žen mohou být podobné obtíže např. v rámci menstruačního cyklu (při ovulaci, před menstruací apod), zkuste to vysledovat, zda to nemá tuto pravidelnost. Pokud ne, pak navštivte lékaře a obtíže s ním konzultujte. Nicméně se nejspíš i tak nebude jednat o nic závažného. S pozdravem.
Aneta
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když mám Ulcerózní kolitidu škodí každodenní piti kávy? Dekuji
Odpověď lékaře:
Ne, neškodí.
Kateřina
Dobrý den, je to přesně 14 dní co jsem byla na koloskopii, diagnóza: nález UC s postižením caeca. Byl mi nasazen Salofalk 1,5g 1-0-1 a kontrola v červnu, kde se dozvím i výsledky biopsie. Ráda bych se zeptala, co přesně mi vlastně je a po jaké době začne lék účinkovat a jak má vlastně působit? Beru 14 dní, změna je, ale nejsem si jistá jestli k lepšímu (dříve střídání zácpy a průjmu, nyní bez zácpy, ale třeba 4 stolice denně). Pomohla by šetřící dieta? Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
Odpověď lékaře:
Podle toho, co píšete, máte ulcerozní kolitidu, informace o této nemoci si můžete načíst na těchto stránkách. Lék Salofalk obsahuje mesalazin, což je lék působící protizáněltivě na střevo. Je to základní lék na UC. S hodnocením efektu léčby počkejte alespoň měsíc, i proto vás lékař objednal s určitým odstupem. Šetřící dieta není nutná, jezte, co vám chutná a co dobře strávite.
Aneta Huťková
Dobrý den, už šestý rok mám Ulcerozní kolitidu. Během těchto šesti let jsem byla třikrát na kontrolní kolonoskopii naposledy tedˇ v březnu jsem byla i na gastrokolonoskopii. Podle ošetřující lékařky jsou střeva jako ,,nová" po vyšetření jsem hned ten den byla propuštěna domů. Ze začatku jsem se, ale vůbec necítila dobře byla jsem málatná vůbec jsem se necítila ve své kůži skoro pořád jsem ležela víc jak týden jsem nemohla chodit ani do školy, ale to nejhorší bylo, že jsem vůbec neměla chutˇ k jídlu měla jsem a bohužel i teď pořád docela mám nechutenství k jídlu. Musela jsem být neustále nucena k jídlu snědla jsem malou porci jídla a byla jsem skoro doslova přejezená jak kdybych toho bůh ví kolik snědla. Z tohohle jsem také pochopitelně zhubla 3 kg. Momentálně se to už trochu zlepšilo, ale pořád nejím tak jak bych měla nebo tak jak jsem jedla předtím než jsem šla na gastrokolonoskopii. Obvodní lékařku jsme o tomle už ze začátku dvakrát informovali, ale ta nás bohužel docela dost odbyla. Podle výsledků (histologie,odběrů,moči) mám prý všechno na jedničku. Nic mi prý nemůže být. Chtěla jsem se zeptat jestli je tohle normální? Příjde mi to už divné, že už to trvá tak dlouho. Jaký máte názor na tohle vy? Je to v pořádku? Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nevím, co je "gastrokolonoskopie". Pokud jste prodělala koloskopii a gastroskopii v jeden den, děláme to poměrně často v jeden den, pacienty též pouštíme domů a není důvod, proč by měly přetrvávat lehké trávicí obtíže více než pár dní. Nedokážu říct, z čeho obtíže máte, mohou být i psychosomatické, měla byste navštívit svého lékaře.
Pavlína
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je normální když jednou za čas pocítím mírnou křeč buď na břiše, či bocích a zádech, resp. třeba jednou za den nebo dva dny, občas doprovázené větry..jinak se cítím v pořádku, na stolici chodím pravidelně, někdy jednou denně, někdy třeba 3x podle toho, co s ním nebo jak velký mám pohyb..může se jednat o znovu vypuknutí Crohnovy choroby nebo se může jednat třeba jen o nějaké podráždění jídlem atp.? Děkuji za odpověď
Odpověď lékaře:
Dobrý den, z dotazu není jasné, zda máte Crohnovu nemoc nebo ne. Pokud ji nemáte, obtíže nejspíše nebudou znamenat nic závažného. Pokud ano, navštivtě svého gastroenterologa. S pozdravem.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba