Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1441 záznamů z celkového počtu 1441, zobrazeny 21. - 25.

 1  2  3  4  [ 5 ]  6  7  8  9  10  11 
Radek
Dobrý den, Před třemi lety mi byla diagnostikovaná UC středního rozsahu. Po celou dobu od první ataky, jsem neměl žádný problém až na jednu střevní chřipku. Léky beru poctivě Nyní jsem v zahraničí na delší dobu a mám průjmy. Nedokáží rozeznat, zda-li se jedná o střevní chřipku nebo o ataku. Na toaletu chodím 5-6 denně, stolice je vodnatá, bez krve a pravděpodobně i bez hlenu (nedokazi rozpoznat). Také mám horečku. Mám zde k dispozici nekolik druhů léků, ale nevím které jsou vhodne s kombinací se Salofalkem 500. Bohuzel zde není doktor, který by mi byl schopen říci, jaké leky mohu užít. Mám zde k dispozici: enterol, smecta, carbosorb a ercefuryl. Můžete mi poradit, jaké léky nasadit? Dekuji mnohokrát.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, toto je dotaz při akutním zhoršení stavu, který není možný řešit internetovou poradnou.. Ani já samozřejmě jen na základě zmíněných údajů nedokážu říci, zda popisované akutní obtíže jsou spojené s UC nebo ne, nevím, jak vysokou dávku Salofalku užíváte, užití výše zmíněných léků krátkodobě Vám nemůže nijak uškodit. Pokud obtíže neustanou, je potřeba navštivit lékaře. S pozdravem.
Michaela
Dobrý den, chci se zeptat zda je nějaká nemoc spojená s vlákninou. Špatně trávím potraviny s obsahem vlákniny. Praktický lékař prováděl krevní testy a test stolice a moči, bez nálezu. Nesnesu jíst ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, pseudoobiloviny.. Nenapadá vás čím by to mohlo být a co by mohlo pomoci? Zkusila jsem i probiotika a bez úspěchu.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, ne každý člověk snese větší množství vlákniny, protože se jedná o nevstřebatelné zbytky. Vysoký obsah vlákniny v potravě se sice běžně doporučuje z různých důvodů kardiologických, metabolických apod., ale z pohledu gastroenterologa se skutečně jedná o dietu, která zdaleka není ideální pro každého a může způsobovat výrazné nadýmání a bolesti břicha. Je potřeba řídit se zdravým rozumem a jíst všeho s mírou.. Můžete také zkusit tzv. FODMAP dietu, která je určena pro pacienty s dráždivým tračníkem a nadýmáním. S pozdravem.
Aneta
Dobrý den, jak dlouho účinkuje Humira?
Odpověď lékaře:
Dobrý den, běžně se Humira u IBD aplikuje 1x za 14 dní, což vychází právě z poznatků o délce účinnosti léku. S pozdravem.
Renata Coufalová
Ráda bych věděla, který z hormonálních léků, které se lékaři předepisují na relaps Crohnovy choroby, má nejmenší vedlejší účinky - medrol, prednison, entocort tatd? Děkuji.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nejméně vedlejších účinků má tzv budesonid, který je obsažen např. v Entocortu, Budenofalku, Cortimentu. S pozdravem.
Hana
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mam postupovat? Mam střevní obtíže, ale "pouze" pri vyprazdňování. Mivam obcas zvysenou plynatost, se zápachem. Tento stav doprovází nafoukle břicho. A při vyprazdňování je stolice ne kompaktní a chodím tudíž častěji, nez se vyprazdnim cela. Když tento stav přejde (cca 2-3dny) je vse v normálu. Pravidelna , pevná stolice vzdy ráno. Minimalizovala jsem cukry a alkohol, pečivo z žitne mouky, pšenice pouze v testovinach. Sportují 2x týdne. Je možné nějake vyšetření, co toto způsobuje? Děkuji za radu. S pozdravem
Odpověď lékaře:
Dobrý den, u žen mohou být podobné obtíže např. v rámci menstruačního cyklu (při ovulaci, před menstruací apod), zkuste to vysledovat, zda to nemá tuto pravidelnost. Pokud ne, pak navštivte lékaře a obtíže s ním konzultujte. Nicméně se nejspíš i tak nebude jednat o nic závažného. S pozdravem.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování