Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1442 záznamů z celkového počtu 1442, zobrazeny 21. - 25.

 1  2  3  4  [ 5 ]  6  7  8  9  10  11 
Veronika
Dobry den, od rijna 2018 mam nevolnosti.Vse zacalo ze dne na den nevolnosti a tyden teplotami kolem 37,5.Nevolnosti trvaji kazdy den i nyni.Nevolnost vychazi hned pod zebry, jako by za zaludkem a pri zmacknuti nejspise strev kolem pupku jsou citive na dotek.Necitim nikde bolest.Nezvladam bezny fyzicky pohyb, porad musim odocita jako by me telo nepustilo, trpim dost velkou unavou.Rijen 2018 teplota 39,CRP 133,bolest bricha. Zaverem byla mesenterialni lymfadenitida, dostala jsem atb Ofloxin a potize stale trvali. Prosicenc 2018 teplota do 38, CRP 55 a calprotektin 101.CT vysetreni normalni nalez, MR pouze zvetsene caekum a dolichokolon.Vysetreni celiakie -biopsie negativni.Od unora 2x meren calprotektin a vzdy negativni,naposledy 45.Od rijna jim mene,vetsinou nemam pocit hladu,mam pocit plneho bricha pri male porci jidla, trvaji nevolnosti, nejvice spatne mi je pri zatezi, pak si sednu a behem cca 30 mi se nevolnost uklidni ale stale ji citim.Momentalne krev neukazala nic, CRP v poradku, jen vitamin D malinko snizeny (hodnota 74).Zvazuji neschopneku, nemuzu uz takhle dal fungovat. Muze se jednat o IBD? Pred 14 dny nalez na zlucniku - cholesterolove krystaly. Jinak se mi porad delaji v puse afty, neni tyden co bych nejaky nemela. dekuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, jedná se u Vás o širokou diferenciální diagnostiku zánětlivých stavů, které mohou být různého původu a bez znalosti anamnézy, věku pacienta, přesných výsledků vyšetření, které byly provedeny (např. koloskopie, gynek. vyšetření k vyloučení endometriozy atd) těžko mohu určit, o jakou příčinu se jedná, jistě je možné i IBD, i když při negativním calprotektinu spíše nepravděpodobné. Jste ve vyšetřovacím procesu lékařů, tak jim důvěřujte. S pozdravem.
Radek
Dobrý den, Před třemi lety mi byla diagnostikovaná UC středního rozsahu. Po celou dobu od první ataky, jsem neměl žádný problém až na jednu střevní chřipku. Léky beru poctivě Nyní jsem v zahraničí na delší dobu a mám průjmy. Nedokáží rozeznat, zda-li se jedná o střevní chřipku nebo o ataku. Na toaletu chodím 5-6 denně, stolice je vodnatá, bez krve a pravděpodobně i bez hlenu (nedokazi rozpoznat). Také mám horečku. Mám zde k dispozici nekolik druhů léků, ale nevím které jsou vhodne s kombinací se Salofalkem 500. Bohuzel zde není doktor, který by mi byl schopen říci, jaké leky mohu užít. Mám zde k dispozici: enterol, smecta, carbosorb a ercefuryl. Můžete mi poradit, jaké léky nasadit? Dekuji mnohokrát.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, toto je dotaz při akutním zhoršení stavu, který není možný řešit internetovou poradnou.. Ani já samozřejmě jen na základě zmíněných údajů nedokážu říci, zda popisované akutní obtíže jsou spojené s UC nebo ne, nevím, jak vysokou dávku Salofalku užíváte, užití výše zmíněných léků krátkodobě Vám nemůže nijak uškodit. Pokud obtíže neustanou, je potřeba navštivit lékaře. S pozdravem.
Michaela
Dobrý den, chci se zeptat zda je nějaká nemoc spojená s vlákninou. Špatně trávím potraviny s obsahem vlákniny. Praktický lékař prováděl krevní testy a test stolice a moči, bez nálezu. Nesnesu jíst ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, pseudoobiloviny.. Nenapadá vás čím by to mohlo být a co by mohlo pomoci? Zkusila jsem i probiotika a bez úspěchu.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, ne každý člověk snese větší množství vlákniny, protože se jedná o nevstřebatelné zbytky. Vysoký obsah vlákniny v potravě se sice běžně doporučuje z různých důvodů kardiologických, metabolických apod., ale z pohledu gastroenterologa se skutečně jedná o dietu, která zdaleka není ideální pro každého a může způsobovat výrazné nadýmání a bolesti břicha. Je potřeba řídit se zdravým rozumem a jíst všeho s mírou.. Můžete také zkusit tzv. FODMAP dietu, která je určena pro pacienty s dráždivým tračníkem a nadýmáním. S pozdravem.
Aneta
Dobrý den, jak dlouho účinkuje Humira?
Odpověď lékaře:
Dobrý den, běžně se Humira u IBD aplikuje 1x za 14 dní, což vychází právě z poznatků o délce účinnosti léku. S pozdravem.
Renata Coufalová
Ráda bych věděla, který z hormonálních léků, které se lékaři předepisují na relaps Crohnovy choroby, má nejmenší vedlejší účinky - medrol, prednison, entocort tatd? Děkuji.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nejméně vedlejších účinků má tzv budesonid, který je obsažen např. v Entocortu, Budenofalku, Cortimentu. S pozdravem.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR