Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1442 záznamů z celkového počtu 1442, zobrazeny 11. - 15.

 1  2  [ 3 ]  4  5  6  7  8  9  10  11 
Jitka
Dobrý večer. Již od roku se 2012 mám idiopatickou proktokolitidu...cítím se zdravotně dobře. Kontroly se zlepšili.. A jsem za to ráda. Ale poslední půl rok trpím úzkosti a někdy mám i depky:( myslíte si že to může souviset s nemocí... Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, při remisi ulcerózní kolitidy nejsou úplně běžné depresivní obtíže, ty mohou být např. při kortikoidní léčbě nebo samozřejmě jako reakce na závažné onemocnění. Zkuste navštívit psychiatra a domluvit se s ním na léčbě. S pozdravem.
Aneta
vážím 51kg .Před 4 měsíci jsem začala ze dne na den mít problém s nafouklým břichem s tíhou v břiše v podbřišku v podstatě po všem co jsem snědla či vypila ihned mi břicho narostlo jak těhotenské a když jsem se předklonila tak se břicho vyvalilo jako by ven . V oblasti střev pod prsou dolů jsem si na různých místech nahmatávala vybouliny ve tvaru válečku, na které když se zatlačilo tak se ztratily. Začala jsem mít problém s vyprazdňováním a odcházením plynů a hrozně mi ve střevech kručelo a bublalo. Upravila jsem stravu a vyprazdňování je 1x až 2x denně.Po kolonoskopii mi diagnostikovali chronický zánět kolitidy a nasadili lék PENTASU,před kolonos.jsem brala NORMIX.Nyní jsem ji dobrala a výsledek je, že mi tedy dost vypadalo vlasů ovšem nadýmání,bublání trvá,větry neodchází nebo dost málo a k tomu se tak před měsícem a půl přidalo to, že když mi vznikne tlak v břiše vyvstávají cévy přes břicho,třísla a na nohách a rukách.Což se mi stane tak 3x za den(i někdy po sprchování). Když jím méně tlak v podbřišku trvá a mám pocit že v pravo v podbřišku je něco co mi tlačí i na cévy. Žádné krevní testy zatím nic neprokázaly a nejsem ani alergická na lepek. Na cévním mi měřily v tříslech průchodnost cév a je to v pořádku Nevím jaká další vyšetření by mohli zjistit co se přesně děje. Zatím se ukazuje, že léky které jsem dosud zkusila nic neřeší a spíš mi ještě zhorší něco jiného. Prosím o Váš názor zda i ta problematika s cévama může souviset s tím zánětem ve střevech popřípadě nějaké doporučení jak mám dále postupovat(jelikož už jsem byla na všech možných vyšetřeních). Mohlo by něco víc ukázat CT vyšetření břicha. Pomohl by nějaký mikrobiologický rozbor exkrementu.Děkuji A Junáková Předem
Odpověď lékaře:
Dobrý den, po pravdě dotazu s cévami tak úplně nerozumím. Co se týče diagnozy UC a léčby mesalazinem, tam skutečně padání vlasů může být nežádoucí účinek této léčby. Pokud je kolitida stále aktivní, pak je potřeba nasadit jiné léky.Vyšetření stolice v tomto případě ničemu nepomůže. S pozdravem.
Eliška
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je nebezpečné užívání dlouhodobě Imodia (1-2x mesicne). Obcas me chytne prujem a nevim jak se branit. Dekuji.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud užíváte Imodium jen při obtížích 1-2x měsíčně, pak to nebezpečná léčba není. Při častějších obtížích navštivte gastroenterologa. S pozdravem.
Vladimíra
Dobrý den, syn má crohnovu nemoc, chodí na biologickou léčbu, v poslední době má vyšší krevní tlak. Mohl by užívat na snížení tlaku přírodní produkt optitensin nebo tenzin? Děkuji za odpověď. Kališová
Odpověď lékaře:
Dobrý den, spíše než užívat přírodní preparáty je potřeba to říci ošetřujícímu gastroenterologovi, vyšší tlak může být i nežádoucím účinkem některých léků a je potřeba rozhodnout, zda není na místě to řešit razantněji-změnou léčby, nasazením antihypertenzní medikace, anebo alespoň sledováním, pokud jsou hodnoty jen lehce nad normou.. S pozdravem.
Lucie
Dobrý den,prosím o radu.Od listopadu 2018 mám zdravotní potíže.Zacalo to občasným průjmem.Pote mě začalo v lednu bolet pod levým zebrem.V březnu 10 dni silný průjem s odporem k jídlu a shodila jsem za těch 10 dni 6 kg.Pote se to srovnalo,ale bolest pod zebrem trvá doteď a k tomu i v oblasti žaludku a pod pravým zebrem.V březnu jsem měla gastroskopii i kolonoskopii a v pořádku.V dubnu CT břicha také v pořádku.Krevni testy po celou dobu také v pořádku.Nyni mi paní doktorka brala vzorek stolice na fekální kalprotektin a vyšel 140.Strevni záněty:ASCA IgA:6,5 ASCA IgG:35,6 ANCA imunofluorescence:negativ. ,IgG4:0,179 Průjem nemám.Ale jsem pořad hodně unavená. V květnu 2018 mi odstranili laparoskopicky zlucnik,měla jsem tam kamen. Je mi 33 let. Muže ten zvýšený kalprotektin znamenat něco vaznejsiho?Dekuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, tato hodnota kalprotektinu je sice zvýšená, ale není to až tak moc, tj. u pacientů se střevními záněty bývají vyšší. Není mi úplně jasné, z čeho Vaše obtíže jsou, určitě je možné léčebně vyzkoušet např. probiotika, pankreatické enzymy (např. volně prodejný Pangrol), spasmolytika s defaltulencii (např. Duspatalin). Pokud by přetrvávaly průjmy v souvislosti s odstraněním žlučníku, i to je možno po domluvě s gastroenterologem řešit léky. Držím palce.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba