Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1279 záznamů z celkového počtu 1279, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Knopová Lenka
Dobrý den.Synovi diagnostikovali asi před rokem UC,dostal kortikoidy a posléze imunosupresiva,která bere 4 měsíce,ale jeho stav se nelepší.Zhubnul 10 kg,je unavený.Existuje ještě jiná léčba?Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobry den, ano existuje dalsi moznost terapie, a tou je biologicka lecba. Bylo by ale nutne znat podrobnosti o synove chorobe, aby se dalo říci, zda je biologická léčba indikovaná. A ještě důležitý poznatek ohledně imunosupresiv, nástup účinku této terapie může trvat několik měsíců. S pozdravem.
Havrdová
Dobrý den, minulý týden mi diagnostikovali Ulcerózní kolitidu. Začátky byli hodně krušné, to jsem spíše strávila dny na záchodě a v noci ani nemluvím. Po týdnu, když silné průjmy nepřestávali a přidalo se do toho hodně krve tak jsem šla k doktoru. Nejdříve mi nasadili tabletky na hemeroidy, ve stolici nic nenašli. Zhubla jsem 5 kg ( moje normální váha byla 47-48kg, a když jsem spadla skoro až na 42 kg, tak to bylo na mě hodně vidět).Průjmy po dalším týdnu nepřestávali tak mě paní doktorka objednala na gastroenterologii, kde mi po měsici našli volný termín na koloskopii. Po zákroku mi zjistili silný zánět střev ulcerozní kolitidu. Nasadili mi Prednison, Landoprazol a Pentasu sachet a bezezbytkovou dietu. Léky po týdnu začali fungovat a začíná se všechno dávat zase do normálu. Ještě mě čeká vyšetření do žaludku. Mám z toho docela strach. Nemůžu se s mířit s tím, že nikdy jsem žádné problémy neměla a najednou poslední dva měsíce úplný propadák. Jen možná drobné nemoci, jestli s takvouhle nemocí nemají něco společného. Jako je třeba teplota, bolesti v krku, migrény, v zimě mě trápili ucpané kanálky na karpálech ( to jsem mazala 3 měsíce Patkovou masti a postupně to vymizelo) napadlo mě jestli to nemá s tím souvislost. Také mě napadlo jestli neexistují nějaké přednášky zajímalo by mě hodně o této nemoci všechno. Moc děkuji za odpověď Havrdová
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nepropadejte panice, to nejhorší máte pravděpodobně za sebou. Co přesně způsobuje ulcerozní kolitidu, není známé, ale jako spouštěč může být třeba stres nebo antibiotická léčba, kterou jste možná při infektech měla. Podrobnosti se můžete dozvědět na těchto webových stránkách anebo pacientská organizace má střánky www.crohn.cz a dělají pro pacienty mnoho různých akcí. S pozdravem.
Adéla
Dobrý den, byla mi v prosinci zjištěna mikroskopická kolitida a nasazen lék Cortiment, který nyní postupně vysazuji a už zbývá jen 10 dnů. Kalprotektin jsem před týdnem měla 210. Někdy mám stolici chvíli ok a pak zase 14 dnů průjmy. Doktor mi ovšem sdělil, že mám přijít na kontrolu za půl roku, mám brát duspatalin retard, ale jiné léky mi nedal. Opravdu s touto nemocí nemusím mít žádné léky? To se, ale budou průjmy stále vracet ne?
Odpověď lékaře:
Dobrý den, průběh mikroskopické kolitidy je u různých pacientů různý, byla jste zaléčena budesonidem a dále se rozhodl ošetřující lékař vyčkat dalsího vývoje, což je jistě možné. Pokud byste ale měla průjmy (více jak cca 3-4 stolice denně), pak by měla následovat léčba. S pozdravem.
Kristýna
Dobrý den asi týden trpim tim že ráno jdu na velkou ze začátku v poho ale pak jdu znova a prdnu si jen žlutou vodu někdy je tam i trochu krev a pak když tlačim tak to nejde jako kdybych byla ucpaná.. nevíte co to může být? Děkuji
Odpověď lékaře:
Pokud jste již dříve měla diagnostikovanou ulcerozní kolitidu, jedná se pravděpodobně o tzv. tenesmy, které jsou způsobeny zánětem v konečníku. Navštivte gastroneterologa k další léčbě. S pozdravem.
Karla
Dobrý den, byla jsem na kolonskopii a mám prý postižení termin.ilea a že mám stacionární nález. Vůbec nevím co to znamená. Prosím o vysvětlení děkuji.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, to já bohužel z této jedné věty taky nevím, co to znamená... Pokud vám jde o termín stacionární nález, znamená to neměnný nález, tj. stejný jako dříve. S pozdravem.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo