Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Mesalazin a biologická léčba – konkurenti, nebo spojenci?

Dostáváte na střevní zánět „jen“ mesalazin? Máte pocit, že vás lékaři šidí, když vám nedopřejí „to nejlepší“, tedy biologickou léčbu? Pokud ano, čtěte dál.

Mesalazin a biologická léčba – konkurenti, nebo spojenci?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nové někdy neznamená lepší

Zavedení biologické léčby představuje zatím poslední zásadní průlom v ovlivňování chronických střevních zánětů. Naproti tomu mesalazin (ze skupiny aminosalicylátů) je základní lék, který je na nespecifické střevní záněty (IBD) předepisován desítky let. Podobně tradiční jsou i další léčiva používaná na Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu – kortikoidy, imunosupresiva, popřípadě antibiotika.

V medicíně však neplatí, že co je novější a dražší, musí být zaručeně lepší. Lékař pro pacienta nevybírá léky náhodně, ale přesně ví, co je nejvhodnější pro konkrétního nemocného a formu jeho choroby. Vychází přitom z důkazů, které byly nasbírány dlouholetým výzkumem a sledováním.

Každý lék má své místo

Na základě těchto důkazů vznikají léčebná doporučení. Ta pro Crohnovu chorobu se mírně liší od doporučení pro ulcerózní kolitidu. Zjednodušeně však platí, že:

  • Aminosalicyláty (mesalazin) dostane člověk s IBD jako první. U většiny pacientů s mírnou nebo středně těžkou formou onemocnění postačují k udržení nemoci pod kontrolou.
  • Kortikoidy se užívají ke zvládnutí akutní fáze zánětu. Přidávají se k mesalazinu, pokud on sám nestačí, nebo jsou předepsány zároveň s ním. Zaberou zhruba u dvou třetin pacientů. Některé (např. prednison) mají systémové účinky, jiné (např. budesonid MMX) působí především lokálně ve střevě.
  • Imunosupresiva (azathioprin, 6-merkaptopurin, …) přicházejí na řadu, pokud aminosalicyláty a kortikoidy dostatečně nezabírají. Mohou být podávána současně s mesalazinem a kortikoidy nebo být předepsány „místo“ kortikoidů, které by se měly užívat jen po omezenou dobu.
  • Biologická léčba je určená lidem se středně těžkou až těžkou formou střevního zánětu, kterým nepomohla standardní léčba výše zmíněnými preparáty nebo kteří tuto léčbu špatně snášeli. Dokáže dostat nemoc pod kontrolu a udržet ji na uzdě. Pacient začne biologické léky užívat obvykle dohromady s předchozími léčivy, která je možné postupně odebírat. Nakonec pacient užívá pouze kombinaci mesalazin + biologická léčba, nebo dokonce biologickou léčbu samotnou. Konkrétní postup však závisí na vývoji onemocnění.

Lékař ví, proč (ne)předepisuje

Objevení biologické léčby dalo lékařům novou možnost, jak pomoci pacientům se závažnými nebo komplikovanými střevními záněty. Existují však dobré důvody, proč není předepisována hned napoprvé každému. Kromě ohromné finanční náročnosti, kterou by zdravotnický systém nebyl schopný zvládnout, je důvodem třeba i vysoké riziko nežádoucích účinků. Biologická léčba je spojena s vyšším výskytem některých infekcí, autoimunitních onemocnění a nádorů. A protože rizika léčby nesmějí nikdy převyšovat přínosy, musí lékař předepisovat léky rozvážně a z dobrého důvodu. Pro „házení korunou“ není v moderní medicíně místo.

(luko)

Zdroje:
www.ccfa.org
www.ncbi.nlm.nih.gov
gut.bmj.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Kožní problémy? Při střevních zánětech nejsou výjimkou

Kožní problémy? Při střevních zánětech nejsou výjimkou

Se střevními záněty na cestách

Na našich stránkách jsme už několikrát zmiňovali neziskové pacientské sdružení Pacienti IBD z.s. a jejich aktivity pro lidi se...

Kamila (36): I když se cítíte dobře, léky samovolně nevysazujte!

To, že samovolné vynechání nebo snižování léčby není pro dlouhodobou léčbu Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy vhodné, je asi...

Zimou proti střevním zánětům?

Zimou proti střevním zánětům?

Nahradí biologická léčba konvenční terapii při IBD?

Nahradí biologická léčba konvenční terapii při IBD?

Střevní záněty a superpotraviny: Jsou vůbec vhodné?

Pokud si zadáte slovo superpotravina do vyhledávače, vyjede vám dlouhý seznam a velké množství nejrůznějších surovin, které jsou za...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta