Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Jezte „čistě“. Snížíte tak riziko vzniku střevního zánětu

Přídatné látky v potravinách pravděpodobně hrají velkou roli v možnosti nástupu nespecifických střevních zánětů. Zatočit s nimi chce nový, moderní směr životního stylu. Nazývá se clean eating a má přesně daná pravidla.

Jezte „čistě“. Snížíte tak riziko vzniku střevního zánětu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

V rozvinutém západním světě přibývá lidí, kteří trpí Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou. Příčina vzniku těchto nemocí ale zůstává záhadou. Podle současných teorií jde o souhru mnoha faktorů. Roli hrají dědičné předpoklady, střevní bakterie, naše životní prostředí a v neposlední řadě i jídlo. Způsob, jakým se stravujeme, a spektrum látek, které potravou do svého těla dostáváme, se za posledních několik století změnily k nepoznání.

Ne dieta, ale životní styl

Mouka, cukr, maso, mléko, zelenina – vše, co jíme, má svůj původ v přírodě. Málokterá potravina se ale dnes dostane na náš stůl ve stejném stavu, v jakém ji příroda vytvořila. Při procesu zpracovávání potravin jsou do nich přidávány nejrůznější přísady za účelem snížení ceny, vylepšení chuti, barvy či trvanlivosti. Mnoho z těchto látek ale není přirozenou součástí naší stravy. Clean eating, tedy „čisté stravování“, je fenoménem, který se snaží motivovat lidi ke konzumaci jídla v co nejpřirozenějším stavu.

  • Zjednodušujícím kritériem pro výběr potravin je přítomnost maximálně dvou ingrediencí na etiketě.
  • Obecně tento směr vede lidi ke konzumaci ovoce a zeleniny, kvalitního masa a příloh.
  • Upřednostňuje přípravu jídla doma.
  • Naopak omezit se snaží „zpracované potraviny“, jako jsou uzeniny, sladkosti či polotovary.
  • Vyhýbá se smažení jakožto nezdravé úpravě jídla.

Aditiva – nebezpečná neznámá

Přídatné látky v potravinách mohou na naše tělo působit škodlivě. A to přímo – toxicky –, ale i nepřímo – například ovlivňováním střevní mikroflóry. Ta komunikuje s naším imunitním systémem a tím se může podílet na vzniku onemocnění, jakými jsou nespecifické střevní záněty. Zatímco před přímým toxickým účinkem aditiv se mají úřady na pozoru a škodlivé látky zakazují, nepřímé účinky jsou daleko méně popsané. Přídatné látky by se v tomto směru daly označit za „nebezpečnou neznámou“, která může mít na organismus netušené dopady. Důkazem toho je například studie amerických vědců z roku 2016. Prokázala vliv dvou běžných emulgátorů (polysorbátu 80 a karboxymethylcelulózy) na vznik střevního zánětu a tím i kolorektálního karcinomu.

Inspirace pro zdraví

Čisté stravování, ačkoliv jde o moderní fenomén, nepřináší na pole zdravé výživy v podstatě nic nového. Hovoří především o vyvážené stravě s dostatkem vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny, o omezení mastných jídel, soli a chemie. Kdo se do jeho principů ponoří hlouběji, narazí navíc i na striktní odmítání bílé mouky nebo běžného cukru. To může být některými považováno i za přehnané. Spíše než jako bezchybný návod ke zdravému životnímu stylu by tak clean eating mělo být považováno za inspiraci, jak ve výživě omezit množství potenciálně škodlivých látek.

(luko)

Zdroje:
http://badgut.org
www.cleaneatingmag.com
https://ibdnewstoday.com
https://ibdnewstoday.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Vědecky dokázáno: jóga při střevním zánětu prospívá!

Vědecky dokázáno: jóga při střevním zánětu prospívá!

Krvácení do střev při jejich zánětu: naučte se odhadnout příčinu i závažnost!

Krev ve stolici bývá ukazatelem aktivního střevního zánětu. Obvykle vyžaduje jen posílení léčby, vzácně se ale může jednat i...

Dráždivý tračník život znepříjemní, ale neohrozí. Odlište ho od IBD!

Bolesti břicha nebo problémy s vyprazdňováním, které člověka provázejí doslova na každém kroku. I tak může vypadat syndrom dráždivého...

Čípků se nebojte! Snadno se užívají a dobře fungují

Čípků se nebojte! Snadno se užívají a dobře fungují

Zkuste vynechat přidané cukry! Někdy zhoršují střevní zánět

Zkuste vynechat přidané cukry! Někdy zhoršují střevní zánět

Sáčky s granulemi mesalazinu: jednou denně pro klidná střeva

Vysypejte do pusy, zapijte a bez starostí pokračujte ve svém dni. Inteligentní léková forma mesalazinu bude zatím tiše pracovat...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo