Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Crohnova choroba se často projeví dřív na kůži než ve střevech

Kožní projevy nejsou u Crohnovy choroby žádnou vzácností. Trpí jimi až 44 % pacientů. Po bolestech kloubů jsou tak hned druhou nejčastější komplikací spojenou s tímto zánětlivým onemocněním střev. Někdy se dokonce objeví o několik měsíců nebo let dřív než samotné střevní potíže, a jsou tak důležitým faktorem při určování diagnózy.

Crohnova choroba se často projeví dřív na kůži než ve střevech
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Různé typy i projevy

Různé způsoby vzniku, odlišný průběh i závažnost – takové jsou kožní projevy Crohnovy choroby. Můžeme je rozdělit do tří hlavních kategorií.

1. Specifické změny shodné se střevním zánětem

  • Ve střevě lidí s Crohnovou chorobou jsou ohraničená zanícená ložiska, takzvaná afta.
  • Tato zanícená ložiska se mohou objevit i na místech přechodu trávicí trubice do kůže – tedy v ústech a v oblasti řitního otvoru. Důsledkem tohoto rozšíření zánětu do anální oblasti jsou pak píštěle, praskliny a různé kožní výrůstky.
  • Vzácněji vznikají i tzv. metastatická ložiska zánětu zcela mimo trávicí trubici, hlavně na končetinách nebo v místech, která se často zapařují. Pouhým okem i pod mikroskopem vypadají tyto změny podobně nebo stejně jako ty ve střevě. Stejně se i léčí – nepomůže nic kromě dobrého zvládnutí „crohna“.

2. „Reaktivní“ změny, které neodpovídají zánětu

Do této kategorie spadají všechny kožní změny, které vzniknou v důsledku Crohnovy choroby, ale nevypadají přímo jako střevní zánět.

  • Nejčastější je tzv. nodózní erytém – tedy bolestivé, zarudlé podkožní uzly objevující se především nad kotníky. Způsob vzniku je nejasný, ale vyskytuje se u 4–6 % pacientů s Crohnovou chorobou. Erytém je však typický i pro řadu dalších systémových onemocnění.
  • Vzácnější jsou hnisavé puchýřky až rozsáhlé vředy, které se mohou objevit na kůži nebo na ústní sliznici. Poté je třeba zvolit imunosupresivní léčbu – pokud už ji neužíváte na samotnou nemoc – a případně antibiotika pro předcházení infekcím.
  • V širším slova smyslu sem lze řadit i některé nežádoucí účinky léků na Crohnovu chorobu. Mohou to být alergické reakce (kopřivka), kožní infekce jako následek imunosuprese nebo třeba strie a akné po kortikoidech.

3. Nemoci spojené s Crohnovou chorobou

Mezi ně řadíme kožní onemocnění, která z diagnózy crohna přímo nevyplývají, ale často se vyskytují společně s ním. Mají totiž také autoimunitní podklad. Patří sem:

  • lupénka,
  • atopický ekzém,
  • porucha pigmentace jménem vitiligo.

Známe i celou řadu dalších, vzácnějších kožních chorob, u nichž existuje spojitost s Crohnovou chorobou. Ani lékaři je mnohdy neumí přesně rozpoznat a odlišit, na jejich obranu je ale nutné říci, že tato znalost není až tak podstatná. Klíčové u každého pacienta, ať už jsou jeho příznaky jakékoliv, je dobře zvládnout vzplanutí střevního zánětu. Kožní změny jej však můžou doprovázet, nebo dokonce předpovídat. Proto je dobré o jejich existenci vědět.

(luko)

Zdroje:
www.crohn.cz
www.ccfa.orgwww.ccfa.org
www.ncbi.nlm.nih.gov

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Zelené potraviny – zázračná pomoc při Crohnově chorobě

Zelené potraviny – zázračná pomoc při Crohnově chorobě

Jaké jsou nejčastější mimostřevní obtíže pacientů se střevními záněty?

Crohnova choroba i ulcerózní kolitida mohou způsobovat obtíže také mimo střevní systém. U pacientů se nejčastěji objevují bolesti kloubů...

Kožní problémy? Při střevních zánětech nejsou výjimkou

Chronické střevní záněty jsou mnohdy provázeny obtížemi, které postihují další části těla mimo trávicí ústrojí. Postižena může být například...

Shrnutí nových druhů biologické léčby při IBD

Shrnutí nových druhů biologické léčby při IBD

Rozhovor s fitness trenérkou: I v době relapsu je pohyb životně důležitý

Rozhovor s fitness trenérkou: I v době relapsu je pohyb životně důležitý

Střevní záněty a superpotraviny: Jsou vůbec vhodné?

Pokud si zadáte slovo superpotravina do vyhledávače, vyjede vám dlouhý seznam a velké množství nejrůznějších surovin, které jsou za...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce