Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Pohyb při střevních zánětech? Ano!

Když jste v těžkém relapsu, asi nebudete běhat nebo chodit do fitka. Nejen já mám ale vyzkoušené, že pro dobrou psychickou a často i fyzickou pohodu je důležitý pohyb. Nejen v remisi, ale právě i při relapsu.

Pohyb při střevních zánětech? Ano!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Potvrdila mi to v rozhovoru taky Martina Benáčková, která se zabývá pohybem při chronických onemocněních a sama má diagnostikovanou Crohnovu chorobu.

Pro mě osobně je nejzásadnější zdravotní cvičení qigong (čchi-kung). Jde o pohybovou aktivitu, která pochází z Číny a je starší než třeba známější taiči, jež je původně bojovým uměním. Taky občas cvičím jógovou sestavu „pozdrav slunci“, případně cviky Makko-Ho. Všechny tyto pohybové aktivity představují šetrný druh pohybu, který současně pomáhá rozproudit energii v těle.

Další optimální variantou je mentální cvičení, jehož účinnost je i vědecky potvrzená. Taky sportovci někdy „trénují“ jenom v mysli. Mentální cvičení je vhodné i pro jedince, kteří jsou upoutáni na lůžko, protože díky němu méně atrofují svaly. 

Vhodný je také tanec. Kdykoliv a jakkoliv. Tancujte klidně doma při poslechu své oblíbené hudby, sami nebo s dětmi, aby se vám někdo z dospělých nesmál. Cílem není předvést dokonalou figuru, ale hýbat se, vybít, uvolnit a radovat se ze samotného pohybu!

„Nestát na místě – to je největší lék“

Tato slova použil Ondřej Baleka, fitness trenér a mladý muž s ulcerózní kolitidou. Jeho příběh, který obsahuje i doporučení, jaký pohyb je vhodný při relapsu onemocnění, jsem také zpracovala. Celý jej najdete tady. Nejvíce mě zaujala tato část vyprávění: 

„Když jsem byl po těžké atace kolitidy, myslel jsem si, že už nikdy nebudu moct sportovat. Jen jsem doma sledoval zápasy hokeje, fotbalu a bojových sportů a říkal si: ‚Ty už ne…‘ Postupně jsem se ale zase zkoušel hýbat a ono to naštěstí šlo. Když jsem pak poprvé po silné atace nemoci nastupoval na fotbalový trávník, klekl jsem si, sevřel trávu a užíval si, že tam můžu být a hrát.

Díky tomu, čím jsem prošel, jsem asi někdy moc přísný trenér, nerozumím tomu, proč někdo zdravý něco nemůže. Když mi bylo zle a byl jsem napojený na hadičkách s umělou výživou, toužil jsem se zase hýbat. V tělocvičně, na hřišti nebo jen venku, prostě se proběhnout a hýbat jen proto, že můžu,“ vypráví Ondřej Baleka.

Za sebe tedy radím, najděte si způsob, jak se hýbat, důležité je nestát na místě. 

 

Autor: Veronika Hanzlíková

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Nejčastější komplikací střevních zánětů je postižení kloubů a kostí

Nejčastější komplikací střevních zánětů je postižení kloubů a kostí

Velikonoce si užijte v klidu, nepřehánějte to ani s jídlem

Příznaky střevních zánětů se často zhoršují po jídle. Proto i o Velikonocích myslete na to, co jíte. Domácí slivovice...

Crohna mám po babičce aneb Jsou IBD dědičné?

Příčinu Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy lékaři a vědci dosud neznají. Jak velkou roli ve vzniku těchto nespecifických střevních...

Střevní záněty berou sílu kostem. Jak je udržet v kondici?

Střevní záněty berou sílu kostem. Jak je udržet v kondici?

Vaše dítě Crohnovu chorobu nutně zdědit nemusí

Vaše dítě Crohnovu chorobu nutně zdědit nemusí

Střevní záněty se u dětí objevují stále častěji. A příčina? Neznámá

Přestože ještě před dvěma desítkami let šlo o raritní záležitost, v současnosti plní děti se střevními záněty gastroenterologické ordinace....

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba