Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Není kortikoid jako kortikoid. V čem se liší?

S léčbou střevních zánětů neodmyslitelně souvisí kortikoidy. K těm ale patří hned několik různých látek, které lze podávat více způsoby. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Není kortikoid jako kortikoid. V čem se liší?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

S kortikoidy se můžete setkat také pod názvem kortikosteroidy nebo glukokortikoidy. Jde o poměrně velkou skupinu léčiv se širokým spektrem účinků, z nichž se využívá hlavně schopnost tlumit zánět. Kromě toho ovlivňují také metabolismus a působí imunosupresivně (potlačují imunitní reakci organismu).

Rozdílné účinky i aplikace

Kortikoidy se pro svůj výborný efekt používají pro léčbu mnoha různých potíží, ale jednotlivé látky se svými vlastnostmi a silou účinku liší. Proto je nezbytné používat kortikoidy jen k tomu účelu, k němuž vám je lékař předepsal. Možné jsou dva typy podání léku a každý z nich s sebou nese určité výhody i rizika: 

  • Systémová aplikace. Patří sem tablety nebo injekce. Léčivo se vstřebává do krevního oběhu, a projevují se tak všechny jeho účinky, včetně nežádoucích. Těch je u kortikoidů hodně. Kromě výše zmíněných to může být například překyselení žaludku, změny nálad nebo i „řídnutí“ kostí (osteoporóza). Injekční podání kortikoidů však může mít rychlejší nástup účinku.

  • Lokální aplikace. U střevních zánětů se používají hlavně klyzmata, ale můžeme sem zařadit i některé tablety se speciálním uvolňováním. Obecně má lokální (topická) aplikace minimum nežádoucích účinků systémového podání, ale při delším užívání kortikoidů tímto způsobem dochází ke ztenčení kůže v místě aplikace a k vyšší náchylnosti k lokálním infekcím.

Nová bezpečná forma

V léčbě střevních zánětů jsou kortikoidy důležité zejména pro potlačení akutní fáze nemoci, a proto se obvykle užívají jen krátkodobě. Použít lze:

  • prednison,

  • methylprednisolon,

  • budesonid.

Prednison se zpravidla podává v tabletách a methylprednisolon v injekční formě. Budesonid je k dostání v podobě klyzmat, tablet s řízeným uvolňováním nebo takzvaných multimatrix tablet. To je speciální léková forma, která umožňuje uvolnění velkého podílu účinné látky do tlustého střeva. Právě v jeho levé polovině je při ulcerózní kolitidě poškozená sliznice. Navíc díky vlastnostem budesonidu mají multimatrix tablety velmi dobrý efekt a minimum nežádoucích účinků typických pro kortikoidy. Tato léková forma je relativní novinkou, která v praxi dosahuje ještě lepších výsledků než během klinického hodnocení.

(mir)

Zdroj:

Lincová D., Farghali H. Základní a aplikovaná farmakologie. Praha: Galén, 2002.

Hrdlička L., Bortlík M., Douda T. et al. Budesonid MMX (Cortiment® 9 mg) v léčbě ulcerózní kolitidy v reálné klinické praxi. Gastroent Hepatol 2016; 70 (6): 509–513, doi: 10.14735/amgh2016509.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Jak se připravit na kolonoskopii

Jak se připravit na kolonoskopii

Střevních zánětů celosvětově neubývá. Proč a kde je nárůst nejvyšší?

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida jsou stále na vzestupu. Alespoň podle nejnovějších průzkumů. Je však situace opravdu tak dramatická?

Střevo tour 2010

Web Střevní-Záněty.cz je partnerem kampaně, kterou připravuje občanské sdružení Onkomaják. Tato kampaň je zaměřená na zvýšení povědomí o prevenci...

Pět rizikových faktorů pro rozvoj střevních zánětů

Pět rizikových faktorů pro rozvoj střevních zánětů

Víte, jak má vypadat opravdu zdravá svačina pro školáka?

Víte, jak má vypadat opravdu zdravá svačina pro školáka?

Nepodceňujte léčbu střevních zánětů. Je zároveň prevencí rakoviny

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida patří mezi nespecifické střevní záněty. Jde o chronická onemocnění, která je třeba léčit dlouhodobě....

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba