Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

V práci

Následujících několik tipů by vám mělo usnadnit váš pracovní život.

  • Noste si s sebou náhradní oblečení. Vždy s sebou mějte oblečení na převlečení pro případ nouze. Můžete ho mít uložené ve svém pracovním stole nebo ve skříňce, můžete si ho ale také každý den nosit s sebou.
  • Poraďte se s lékařem. Poraďte se s lékařem o svém denním rytmu, o pracovní době, a vyzkoušejte, jak a kdy dávkovat léky tak, aby se vám podařilo snížit obtíže během dne na minimum. Také se s lékařem můžete poradit o tom, jaké léky mohou zabránit průjmům a zpevnit stolici.
  • Noste si s sebou léky. Nezapomínejte si do práce vzít léky, které užíváte. Mnoho lidí na ně ráno ve spěchu zapomene. Napište si na dveře cedulku, která vám léky připomene v případě, že byste na ně zapomněli. Nenoste léky v kufru nebo v tašce, kterou nemáte stále u sebe. Raději si je dejte do pouzdra, které budete mít v kapse, v kabelce nebo v batohu, který nosíte s sebou, abyste je měli vždy po ruce.

 

Nezapomínejte, že pokud léky neužíváte, nemohou fungovat. Můžete se sice cítit momentálně dobře, pro to, aby vám tento stav vydržel dlouhodobě, je ale nutné dodržovat dávkování, které vám předepsal lékař.

 

Když jdete na večeři...

To, že máte Crohnovu nemoc nebo ulcerózní kolitidu, neznamená, že si musíte odpírat jídlo v restauraci. Bude pro vás ale výhodné, pokud budete vědět, jaké jídlo se bude podávat. Zjistěte si, jestli vám pokrmy, které vám budou servírovány, nepůsobí potíže. Pokud máte na výběr, držte se jídel, se kterými máte dobré zkušenosti. Není žádnou ostudou při jídle něco odmítnout.
Pokud předem zjistíte, že vám nabídka v restauraci nevyhovuje, nebojte se raději s přáteli vyhledat jiné místo, kde vám vyjdou vstříc a kde budete předem vědět, co vás čeká, a nebudete riskovat.

Předtím než zkusíte jídlo, na které nejste zvyklí, nebo změníte své stravovací návyky, se poraďte s lékařem.

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida